Suomalaiset pysyivät voitokkaina koululaisten MM-kisoissa

30.3.2013 Pitkäperjantaina avausottelunsa koululaisten MM-kisoissa Kyproksella voittaneet Mäkelänrinteen poikien ja Pohjois-Haagan tyttöjen joukkue olivat voitokkaita myös lauantaina. Suomalaispojat voittivat Bulgarian 85-72, kun tytöt puolestaan pyörittivät 70-51-voiton Intiasta.

- Bulgaria kova joukkue, mutta pystyttiin ajoittain pelaamaan hyvällä intensiteetillä molemmissa päissä kenttää. Ratkaisu tuli toisella neljänneksellä, jossa puolustuksemme piti vastustajan 4 pisteessä, summasi Mäkelänrinteen päävalmentaja Anton Mirolybov.

Hyvän neljänneksen ansiosta Mäkelänrinne pääsi puoliajalle 41-28-johdossa.

Suomalaisista Henri Niemistö nakutti 22 ja Elias Eerikinharju 19 pistettä. Onnistujia löytyi heidän rinnalleen kosolti.


- Erityisen iloinen olen (Joonas) Tahvanaisen, (Thomas) van Santenin ja (Samuli) Niemisen kovuuteen korin läheisyydessä sekä levypallopeliin fyysistä vastustajaa vastaan, Mirolybov kiitteli.

Pohjois-Haagan tytöt kohtasivat melko harvinaisen vastustajan lauantaina, kun vastassa oli Intia. Suomi ei ole esimerkiksi maajoukkuetasolla kohdannut Intiaa koskaan missään ikäluokassa.

Suomalaistaidot osoittautuivat vaikeuksista huolimatta paremmiksi, kun PHYK juoksi 70-51-voittoon Iina Salmenkiven, Ada Marjusen ja Sini Mäkelän heiluttaessa tahtipuikkoa. Salmenkivi heitti 17 pistettä ja riisti kuudesti. Marjunen säesti 13 ja Mäkelä 12 pisteellään.

- Jos eilen kulki heittopeli, niin tänään ei voinut samaa sanoa. Heitimme mm. kolmosemme 2/24. Kun pelattiin palloa korin lähelle, hallittiin kyllä peliä, mutta intialaiset tekivät kovalla vauhdillaan ottelusta vuoristoratamaisen. Käytiin useamman kerran 15 pisteen johdossa, mutta Intia tuli aina peliin mukaan. Hyvän avauspelin tämä oli varmasti silmiä avaava kokemus. Turnaus on pitkä ja jokaiseen peliin on tultava valmiina pelaamaan, pohti PHYK:n joukkuetta valmentava Lea Hakala.

Sunnuntaina Mäkelänrinteen pojat kohtaavat turnauksessaan Tanskan ja PHYK:n tytöt mittaavat Turkin osaamisen.

Bulgaria - Mäkelänrinne 72-85, poikien koululaisten MM-kisoja, Kypros

Suomi: Matti Meldo 2, Samuli Nieminen 12, Henri Niemistö 22, Fiifi Aidoo 8, Elias Eerikinharju 19, Joonas Tahvanainen 13, Thomas van Santen 7, Daniel Harima  2.

Intia – PHYK 51-70, tyttöjen koululaisten MM-kisoja, Kypros

Suomi: Ada Marjunen 13/7, Nina Augustin 8/7/4 syöttöä, Juliana Lamberg 2/0, Kiia Laukkanen 2/1/3 syöttöä, Johanna Soikkeli 0/5/5 syöttöä, Iina Salmenkivi 17/5/6 riistoa, Sini Mäkelä 12/6/3 syöttöä/4 riistoa, Sara Rokkanen 4/3/4 syöttöä, Johanna Peltonen 2/3, Natalia Bhebhe 10/6/3 riistoa.

Asiat

 
27.4.2025 11:57 Susijengi

Mikael Jantunen juhlii Ranskan cupin mestaruutta

Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

26.4.2025 09:29 Susijengi

Edon Maxhuni Italiasta Turkin pudotuspelijahtiin

Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.

25.4.2025 09:43 Susijengi

Fenerbahce kahteen voittoon Jantusen Paris Basketballista Euroliigan pudotuspeleissä

Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 10:29 Susijengi

Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa, PAOK Saloniki taipui kakkossijaan

Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.

22.4.2025 22:55 Miesten I divisioona A

Lahti Basketball miesten divisioona A:n mestariksi 1805 katsojan edessä Luhta Areenalla

Miesten I divisioona A:n mestarijoukkue selvisi tänään, kun Lahti Basketball voitti kolmannessa finaaliottelussa Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 102–55. Luhta Areenalla oli kerääntynyt peräti 1805 katsojaa, mikä on miesten ykkösdivisioonan kaikkien aikojen ennätys.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

Näytä lisää vastaavia