11.10.2009 Naisten SM-sarjan lauantaisella kierroksella saatiin kaksi uutta pelaajaa tuhannen levypallon kerhoon, kun Catz Lappeenrannan Jelena Solovjeva ja Espoo Teamin Susanna Rinta ohittivat kyseisen rajapyykin.
Jelena Solovjeva dominoi naisten SM-sarjan korinalustoja jo viidettä kauttaan Catz-paidassa. Kuva: Kimmo Metsälä.
Catzin kazakstanilainen Jelena Solovjeva, joka pelaa viidettä SM-kauttaan Suomessa, otti Orimattilaa vastaan pelatussa ottelussa 13 levypalloa. Niiden myötä hänen kaikkien aikojen levypallomääränsä runkosarjassa on nyt tasan 1000. Solovjeva on pelannut kaikkina aikoina 94 peliä, joten ottelukohtainen keskiarvo on kova 10,6.
Espoo Teamin Susanna Rinta otti puolestaan jyväskyläläistä HoNsU:a vastaan 11 levyriä ja nosti runkosarjauransa yhteismäärän 1001 levypalloon (keskiarvo 3,4). Jo 13. SM-sarjakauttaan pelaava Rinta on nykyisin pääsarjassa pelaavista voittanut eniten Suomen mestaruuksia, sillä vuosien varrella niitä on kertynyt peräti seitsemän.
Naisten SM-sarjan kaikkien aikojen levypalloykkönen on juuri pelikentille palannut Peli-Karhujen Auli Nyman 4347 levypallollaan.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.