Shaquille Thomas siirtyy Pyrintöön

4.12.2020 15:08 Laituri Shaquille Thomas vaihtaa joukkuetta Kotkasta Tampereelle.

Shaquille Thomas (vas.) löysi uuden osoitteen Korisliigasta. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

KTP-Basketin vahvuudesta maajoukkuetauon aikana poistunut Shaquille Thomas on solminut loppukauden kattavan pelaajasopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

– Joukkuepelimme on kehittynyt kauden mittaan hyvää vauhtia, ja pelaajat ovat omaksuneet roolejaan kiitettävästi. Mikään pelissämme ei ole rikki. Siksi emme etsineetkään mitään sateentekijää vaan palapeliimme sopivaa, lisäarvoa tuottavaa pelaajaa. Urheilullinen ja ulottuva Shaq vaikuttaa juuri kyseiseltä tyypiltä, kertoo Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen.

28-vuotias ja 201-senttinen Shaquille Thomas on Cincinnatin yliopistossa kasvanut laituri. Ennen Korisliigaa hän on ehtinyt pelata urallaan Argentiinassa, Luxemburgissa, Portugalissa ja NBA:n kehitysliigassa. Kotkassa hän ehti kymmenessä ottelussa tilastoida keskimäärin 29 peliminuuttia, 12,4 pistettä ja 5,4 levypalloa.

– Puolustuksessa odotan hänen tuovan meille lisää painetta palloon ja syöttölinjoille sekä levypallovoimaa. Shaqin vahvuudet hyökkäyksessä ovat kasvot korille pelaamisessa ja pallottomana liikkumisessa, joten uskon hänen istuvan konseptiimme hienosti, Sopanen lisää.

Henkilöt

Asiat

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 10:15 Korisliiga

Antti Kanervo ja Kataja Basket loppukauden mittaiseen sopimukseen

Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia