16.2.2023 09:08 Helsinki Seagullsin kaataessa kärkiottelussa Kauhajoen keskiviikon kierroksella Seagullsin Timo Heinonen saavutti 600 riiston rajapyykin. Antti Kanervo puolestaan antoi 700. koriin johtavan syötön.
Pallorosvo Heinonen. Kuva: Ville Vuorinen
Timo Heinosesta tuli historian kahdeksas pelaaja, joka ylsi 600 riistoon. Yhden ottelun ennätys Heinosella on viisi pallonrosvousta. Korisliigan kaikkien aikojen riistoykkönen on Gerald Lee Sr. 1145 riistollaan. Aktiivipelaajien ykkönen on kaikkien aikojen kakkonen: Bojan Sarceviciltä löytyy 919 riistoa.
Antti Kanervo puolestaan antoi 34. pelaajana kautta aikain 700. koriinjohtavan syöttönsä. Yhden ottelun passirekordi on Antilla seitsemän. Kaikkien aikojen syöttöykkönen on Sarcevic, joka on tarjoillut 2720 passia runkosarjassa. Aktiivipelaajissa top 10:iin mahtuu lisäksi Antto Nikkarinen (3.), Antero Lehto (5.) ja Tuomas Hirvonen (7.).
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.