Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

22.7.2025 10:37 Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

Ricky Waxlax (numero 47) juhli viime keväänä voittoisan finaalisarjan päätteeksi Korisliigan mestaruutta. Kuva: Samira Lee

Erityisesti puolustuspään spesialistina tunnettu 198-senttinen Waxlax on jo kokenut kasvo Korisliigan parketeilla. Vuonna 2016 Seagullsissa Korisliiga-uransa aloittanut laituri edusti joukkuetta mestaruuteen päättyneellä kaudella yhteensä 38 ottelussa. Lokkimiehistön lisäksi hän on edustanut pääsarjatasolla sarjanousija Lahti Basketballia 2020–2023. 

Seagulls-konkari odottaa jo innolla syksyllä alkavaa kautta.

– Todella siistiä jatkaa Seagullsissa. Odotan innolla, että uusi jengi rakentuu ja päästään yhdessä puolustamaan Pantteria tulevalla kaudella, Waxlax hehkuttaa Seagullsin tiedotteessa. 

190-senttinen Chukwuma on Waxlaxin tavoin jo tuttu kasvo Töölön kotiyleisölle viime kaudelta. 29-vuotias SYKKI-kasvatti edusti Seagullsia yhteensä 15 ottelussa ennen siirtymistään Saksan ProB-liigajoukkue Frankfurt Juniorsiin, jossa hän pääsi ottamaan korisuransa ensiaskeleet ulkomaan kentillä. Helsingissä syttynyt hyvä pelivire jatkui myös Saksassa, jossa Chukwuma ansaitsi 9 pelaamassaan ottelussa 17,1 pistettä ja 1,5 levypalloa ottelua kohden. 

– Olen kiitollinen siitä, että seura otti minuun yhteyttä ja näki minut osana tulevan kauden uudelleenrakennusta. Tämä mahdollisuus merkitsee minulle paljon, Chukwuma kiittää. 

Rooli uudistuvassa Seagulls-miehistössä on Töölöön palaavalle takapelaajalle kiehtova uusi haaste hänen urallaan. 

– Tulevalla kaudella minulle on luvassa iso rooli ja paljon vastuuta, mikä tuo paljon lisämotivaatiota kesän treeneihin. Työ on jo alkanut, ja teen kaikkeni ollakseni valmiina, kun kausi käynnistyy, Chukwuma kertoo. 

Seagulls uutisoi eilen, että joukkueen valmennusjohdon tulevalla kaudella ottavat haltuun päävalmentajaksi nouseva Timo Saukkola ja valmentajan roolissa jatkava Kimmo Kujansivu.

Asiat

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia