29.11.2022 20:33 Helsinki Seagullsin ja BC Nokian välinen kohtaaminen päättyi 94–73.

Jeffrey Carroll pussitti 21 pistettä voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigassa Helsinki Seagulls kasvatti voittotiliään komealla kotivoitolla. Isännät taivuttivat töölöläisellä parketilla vieraansa BC Nokian luvuin 94–73. Seagulls nousi voiton avulla tasapisteisiin Kobrien ja Kauhajoen kanssa, jotka muodostavat lokkien ohella koko sarjan kärkikolmikon.
Seagullsin kovimmat pistenikkarit voitossa olivat Antti Kanervo ja Jeffrey Carroll. Kanervo antoi pyssynsä puhua 16 pisteen arvosta, kun taas Carroll merkkautti 21 pistettä ja seitsemän levypalloa.
– Toisella jaksolla vastustaja tuli rinnalle puolustuksensa avulla, joten puoliaikatauolla päätimme keskittyä puolustamaan paremmin itsekin. Sentterimme Zena Edosomwan (14 pistettä, 17 levypalloa) oli tärkeä lenkki pitäessään huolta korinalusista. Se on hänelle normaalia, joten olen iloinen siitä, että hän tekee mitä tekee, kommentoi Carroll Ruudun haastattelussa.
Nokian tilastokärki oli Alan Herndon 17 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.