12.8.2006 Naisten SM-sarjassa pelaavaan Peli-Karhujen naisten joukkueeseen on hankittu kolmas amerikkalainen. PeKa on palkannut 23-vuotiaan Audrea Samuelin ensi kauden kattavalla sopimuksella. Samalla PeKa julkisti Saara Silvosen paluun Pussihukista Kotkaan.
180-senttinen Audrea Samuel saapuu Suomeen Texasista ja Lamarin yliopistosta, jossa hän pelasi viimeiset neljä vuotta. Menneellä kaudella Samuel tehtaili Lamar-paidassa tilastokeskiarvoikseen 12,7 pistettä, 5,6 levypalloa ja 1,8 torjuntaa. Samuelin joukkuetoverina Lamarissa pelasi menneellä kaudella suomalainen Dionne Pounds, joka on lähtöisin Kotkasta.
Peli-Karhujen oma kasvatti Saara Silvonen pelasi viime kaudella Vantaan Pussihukissa. Tarkkakätisenä heittäjänä tunnetun Silvosen odotetaan vahvistavan PeKa:n hyökkäysvoimaa. Kuluneella kaudella 177-senttinen Silvonen heitti SM-runkosarjassa keskimäärin 9,7 pistettä ja vei 2,1 levypalloa. Silvonen oli sarjan kolmanneksi tarkin kolmen pisteen heittäjä onnistumisprosentillaan 39,8 (53/133).
Ennen Samuelia ja Silvosta PeKa on ehtinyt kiinnittää ensi kauden joukkueeseensa Ashley Haynesin ja Lisa Leen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.