Sami Mäntymaa tekee liigadebyyttinsä Korihaiden paidassa

12.8.2013 Äänekosken Huiman ja Säynätsalon Riennon divarijoukkueiden kantaviin voimiin viime vuosina kuulunut laituri Sami Mäntymaa, 25, tekee syksyllä viimein debyyttinsä pääsarjakentillä. 193-senttinen Mäntymaa on Korisliigaa pelaavan Uudenkaupungin Korihaiden seitsemäs sopimuspelaaja kaudelle 2013/14.

Mäntymaa tykitti viime kaudella kasvattajaseuransa Äänekosken Huiman edustusjoukkueelle miesten Divari A:ssa 13,0 pistettä ja 4,6 levypalloa ottelua kohden. Mäntymaa olikin Divari A:n viidenneksi paras kotimainen pistemies.

 

Mäntymaa on divarikentillä jo kokenut konkari, sillä hän on edustanut Huimaa toiseksi korkeimmalla sarjatasolla peräti seitsemän kauden ajan. Lisäksi Mäntymaa piipahti kaudella 2011/12 Säynätsalon Riennossa.

 

– Nyt kun sain keväällä opiskelut päätökseen, haluan panostaa täysillä koripalloon. Sain kyselyjä monesta seurasta, mutta kotimainen ja ammattimainen valmennus sekä perinteikäs koripalloseura käänsivät vaakakupin Korihaiden suuntaan, kertoo Mäntymaa Korihaiden tiedotteessa.

 

– Sami tuo meille syvyyttä ison pään rotaatioon ja hyvänä heittäjänä vaihtoehtoja hyökkäyspeliin, luonnehtii Korihaiden toiminnanjohtaja Ville Vuorinen.

 

Mäntymaan lisäksi Korihailla on sopimukset tulevasta kaudesta Mikko Jalosen, Sami Ikävalkon, Niko Malisen, Pyry Rainamaan, Jalmari Salaterän ja Tero Inton kanssa. Joukkuetta valmentaa Ari Mikkola.

 

Lisätietoja: Sami Mäntymaa


Lisätietoja: Korihaiden tiedote

Asiat

 
30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

27.7.2025 08:57 Korisliiga

Kouvot kiinnitti Roger McFarlanen

Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 09:16 Korisliiga

Colin Holloway vahvistaa Kouvoja

Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.

25.7.2025 09:09 Korisliiga

Bobby Planutis tuo heittovoimaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia