18.1.2022 09:08 KTP-Basketin päävalmentaja Roope Mäkelä jatkaa joukkueen peräsimessä vielä ensi kauden ja mahdollisesti seuraavankin.

Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
KTP-Basket kertoo tiedotteessaan tehneensä nykyisen päävalmentajansa Roope Mäkelän kanssa uuden 1+1-mallisen sopimuksen. Seuran puheenjohtaja Jyrki Lindströmin mukaan Mäkelän jatkositoumuksen myötä KTP saa toteutumaan aiemmin kehittelemänsä ajatuksen pitkäaikaisesta valmentajaratkaisusta.
– Olemme olleet tyytyväisiä joukkueen nykyiseen ilmeeseen ja siihen, miten hyvä henki joukkueessa on. Myös tulokset puhuvat puolestaan. KTP-Basket on ennen tiistain sarjakierrosta neljäntenä ja kiinni pudotuspelien kotiedussa. Tulokset ovat olleet jopa odotettua parempia, mutta se ei yksin ratkaissut, eikä ollut edes merkittävin tekijä jatkosopimuksen kannalta, Lindströmin kiittelee samassa tiedotteessa.
Roope Mäkelä itse toteaa, että neuvottelut olivat lopulta lyhyet. Hän kertoo olevansa tyytyväinen joukkueen sarjasijoitukseen, työntekoon joukkueessa sekä KTP:n organisaatioon.
– Kaikki on hoidettu, mitä on luvattu, ja kun työilmapiirikin on ollut hyvä, niin kaikki puhui sen puolesta, että jatkan, hän lisää.
Kausi on toki KTP:llä – kuten kaikilla muillakin – ollut koronaongelmien seassa varsin rikkonainen.
– Vasta viime perjantaina pääsimme ensi kertaa joulun jälkeen harjoittelemaan 5 vs. 5 -pelaamista, Mäkelä kertoo.
KTP-Basket palaa parketille tänään tiistaina kohdatessaan kotiottelussa Kouvot.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.
KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.