Ronshad Shabazz vahvistaa Nokiaa – Tevaun Kokko siirtyy tilapäisesti Raholaan

3.11.2021 15:55 BC Nokia saa uuden ulkomaalaisvahvistuksen ja joutuu luvouttamaan tilapäisesti pois yhden pelaajistaan.

BC Nokia on tehnyt pelaajasopimuksen 25-vuotiaan Ronshad Shabazzin kanssa. 196-senttinen yhdysvaltalaispelaaja vietti edelliskauden Venäjän kakkossarjassa Vostok 65:ssä, jossa hän teki keskimäärin 6,0 pistettä, 2,7 levypalloa ja 1,3 syöttöä ottelua kohden.

Ennen Venäjää Shabazz on pelannut ammattilaisurallaan yhteensä kuusi ottelua NBA:n G-liigassa Rio Grande Valley Vipersissa ja College Park Skyhawksissa. Yliopistoura Appalachian Statessa oli Shabazzin osalta vahva, sillä hän on yliopistonsa kaikkien aikojen toiseksi paras pistemies 2067 pisteellä. Senior-kaudellaan 2018–19 hän tilastoi keskimäärin 18,3 pistettä, 3,3 levypalloa ja 2,3 syöttöä ottelua kohden.

– Hän on isokokoinen urheilija, joka tuo joukkueen voimaa ja vauhtia. Yliopistouransa ajan hän oli luotettava korintekijä, joka osasi luoda tilanteita, heittää kohtuullisesti ja postata. Puolustuksellisesti hän pystyy vartioimaan useita pelipaikkoja, Nokian päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.

Shabazz saapuu Suomeen tänään keskiviikkona ja tulee tekemään ensiesiintymisensä todennäköisesti ensi lauantaina, jos tarvittavat paperityöt saadaan tehtyä.

Shabazzin joukkueeseen liittymisen myötä kandansuomalainen Tevaun Kokko poistuu joukkueen kokoonpanosta ja siirtyy toistaiseksi pelaamaan Raholan Pyrkivän vahvuuteen. Hän jatkaa silti harjoituksia Nokian kanssa.

– Koronaviruspandemian vuoksi Kokon passihakemus on vielä vireillä. Toivottavasti saamme hänet mahdollisimman nopeasti takaisin joukkueen mukaan pelaamaan.

Henkilöt

Asiat

 
1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 10:15 Korisliiga

Antti Kanervo ja Kataja Basket loppukauden mittaiseen sopimukseen

Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

Näytä lisää vastaavia