17.5.2022 14:51 Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Emma Ristolan sopimus on kolmivuotinen, Saarelaisen sopimus puolestaan kattaa kaksi pelikautta.

Saarelainen tilastoi ensimmäisellä naisten Korisliiga -kaudellaan 4,3 pistettä ottelua kohden. Kuva: Ville Vuorinen
Molempien nuorten ensimmäiset kaudet aikuisten korkeimmalla sarjatasolla olivat vakuuttavat ja nousujohteiset. Niin Ristolan, kuin Saarelaisen pääsarja oli menneen kauden ajan naisten Korisliiga, mutta molempia nähtiin myös I-divisioonan sekä 19-vuotiaiden SM-sarjan otteluissa muutaman kerran. Nuoret ottivat vastuuta ja kantoivat sen kunnialla molemmissa päissä kenttää läpi kauden.
Päävalmentaja Niko Nyholmille naisten joukkueen kehitysprojektissa jatkumo on tärkeää, siksi näiden kahden jatkosopimukset tuottavat iloa ja luottoa tulevaan.
- Olen kyllä iloinen Emman ja Olivian sopimuksista. Tämä tuo nimenomaan sitä jatkuvuutta meidän ohjelmallle, jota tavoittelemmekin, päävalmentaja Niko Nyholm sanoo seuran tiedotteessa.
- Emma pelasi hienon tulokaskauden naisten korisliigatasolla. Hän tuo valtavasti energiaa ja taiteilua jokaisen tapahtumaan ja on yksi niistä pelaajista, joka nostaa omalla tekemisellään niin harjoituksen kuin ottelun tasoa. Innolla odotan millaisia kehitysaskeleita tulemme näkemään Emmalta tulevina vuosina,” Nyholm kuvailee.
- Hienoa, että Olivia valitsi Hongan myös seuraavaksi kahdeksi vuodeksi. Olivian kausi oli todella nousujohteinen. Hän pystyy urheilullisena pelaajana puolustamaan useita pelipaikkoja ja se yhdessä korintekotaidon kanssa tulee aiheuttamaan vastustajille haastavia tilanteita ensi kaudella.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.
Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.
BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen Cierra Walkerin kanssa
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.