15.2.2017 Tiistaisessa naisten Korisliigan kärkiottelussa molempien joukkueiden runkopelaajat, Catzin Elena Reshetko ja Hyvinkään Pontevan Niina Laaksonen, ylittivät rajapyykkejä historiantilastoissa.
Elena Reshetko rikkoi 11. pelaajana kautta aikain Naisten Korisliigan runkosarjassa 500 syötön rajan.
Niina Laaksonen kasvatti pistesaldonsa runkosarjassa 4001 pisteeseen. Kuvat: Francois Perthuis & Matti O. Koskinen
Reshetko antoi Catzin 60-48-voittoon päättyneessä ottelussa kolme koriin johtavaa syöttöä ja rikkoi 11. pelaajana kautta aikain Naisten Korisliigan runkosarjassa 500 syötön rajan. Yhteensä syöttöjä on nyt koossa 502.
Reshetko on pelannut 12 kauden aikana 278 ottelua, joissa hän on kirjannut keskiarvokseen 1,8 syöttöä. Yhden ottelun ennätys hänellä on seitsemän koriin johtavaa syöttöä. Reshetko on valittu kahdesti liigan parhaaksi ulkomaalaispelaajaksi sekä kahdesti SM-finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi.
Hyvinkään Pontevan riveihin tammikuussa liittynyt Niina Laaksonen oli ottelussa HyPon paras pisteidentekijä 11 pisteellään. Samalla hän kasvatti kaikkien aikojen pistesaldonsa runkosarjassa 4001 pisteeseen.
Laaksonen on kautta aikojen 15. naispelaaja, joka on ylittänyt 4000 pistettä. Hän on pelannut 11 kauden aikana 246 runkosarjaottelua, joissa hän on kirjannut pistekeskiarvokseen 16,3 pistettä. Laaksosen yhden ottelun ennätys on 36 pistettä. Naisten Korisliigassa hänet on valittu kolmesti vuoden pelaajaksi.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Peli-Karhujen kasvatin Elli Heikkilän kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Heikkilälle 9. Naisten Korisliigassa.
Jessica Wisotzki ja ToPo ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen. Kanadasta lähtöisin oleva 23-vuotias laitapelaaja aloittaa Suomesta ammattilaisuransa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.