Reggie Warren Lappeenrannan pitkään päähän

1.9.2008 LrNMKY on tehnyt pelaajasopimuksen amerikkalaisen Reggie Warrenin kanssa. 27-vuotias, 203-senttinen Warren siirtyy Suomen Japanista, jossa hän on viettänyt kaksi viime kautta.

Warren on valmistunut 2003 West Floridan yliopistosta, joka pelaa NCAA II divisioonassa.

Ensimmäiset ammattilaiskokemuksensa Warren sai vuonna 2004 lyhyistä yrityksistään Turkin ja Israelin liigoihin. Warren on ennättänyt lisäksi USA:n pikkuliigoihin ja Venezuelaan.

Kaksi viimeistä kauttaan Warren on pelannut Japanin BJ-liigassa Takamatsu Five Arrows -joukkueessa. Viime kauden päätteeksi Warren valittiin liigan ykkösviisikkoon ja samalla liigan parhaaksi laitahyökkääjäksi. Samassa sarjassa on muutaman vuoden pelannut myös suomalaisille tuttu Lynn Washington, joka kertoi myös Lappeenrannan valmentajille sarjasta ja Warrenista.

- Näin Warrenista nauhan joskus 2003 tai 2004, tuolloin pelaajasta jäi mieleen hurja urheilullisuus, erinomainen sisäpeli, mutta melko kömpelö pallonkäsittely ja vaatimaton heittotaito. Kun katsoo viime kauden otteluvideota, huomaa, että urheilullisuus on tallella ja että pelaajan pallonkäsittely- ja heittotaito ovat parantuneet. Warren on todella monipuolinen pelaaja. Mieleen tulee lähinnä Adrian Henning tai BJ McFarland Suomessa pelanneista laitureista, kertoo Lappeenrannan uusi valmentaja Jarmo Laitinen.

Lappeenrannan NMKY:llä on nyt sopimukset kolmen ulkomaalaisen pelaajan kanssa. Calvin Cage on 180-senttinen takamies, HL Coleman on 202-senttinen ja Warren 203-senttinen laituri. Lisäksi LrNMKY on kiinnittänyt sopimuksilla ensi kauden miehistöönsä Jouko Järvisen, Vili Kaijansinkon, Tuukka Kulhan, Janne Rekolan, Pasi Riihelän ja Viljami Vanjoen.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
13.3.2026 20:48 Korisliiga

Kauhajoki ja KTP ottivat kumpikin voiton – sijojen 2–5 joukkueiden paremmuusjärjestys edelleen ratkaisematta

Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

Näytä lisää vastaavia