26.1.2003 Suomalainen pelintekijä Reetta Piipari oli kovassa iskussa, kun hänen yliopistojoukkueensa Xavier voitti Massachusettsin kotonaan 77-65. 170-senttinen Piipari pommitti 28 pistettä sivuten ennätystään. Lisäksi Piipari jakoi seitsemän koriinjohtavaa syöttöä.
Piiparin heittokäsi kävi Massachusetts-pelissä tarkasti. Hän onnistui 17 pelitilanneheitossaan kymmenesti. Piipari pelasi minuuttia vajaan täyden peliajan eli 39 minuuttia.
Xavier on menestynyt hyvin kuluvalla kaudella. Joukkue on voittanut 17 ottelustaan 12. Piipari on ollut joukkueensa aloitusviisikossa jokaisessa ottelussa. Hänen ottelukohtaiset keskiarvonsa ovat 14,8 pistettä ja 5,59 syöttöä.
Luottopelaajina ovat häärineet myös Middle Tennessee Staten suomalaiskaksikko Mia Parviainen-Paula Penttilä. Parviainen on aloittanut kaikki ja Penttilä yhtä vaille kaikki MTSU:n 19 kamppailua. Lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Middle Tennessee Staten voittaessa Louisiana-Lafayetten 61-41 Parviainen vakuutti. Viimeistä kauttaan opinahjossaan viettävä Parviainen nakutti 13 pistettä, poimi yhdeksän levypalloa ja torjui sekä riisti kahdesti. Penttilä pussitti kuusi pistettä ja riisti niinikään kaksi kertaa.
Jenni Laaksosen North Carolina sen paremmin kuin Linda Palosen Stetsonkaan eivät ole pelanneet lähipäivinä. North Carolina on menestynyt kauden aikana erinomaisesti. Sen voittosuhde on 16-2 ja joukkue onkin rankattu valtakunnallisesti yhdeksänneksi parhaaksi. Stetsonilla on ollut vaisumpaa ja voittosuhde vaatimaton 2-13.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.