Ray Sanders BC Nokian takakentälle

9.6.2016 BC Nokia on kiinnittänyt ensimmäisen ulkomaalaisvahvistuksensa, kun Nokialle saapuu tulevaksi kaudeksi 194-senttinen RaAnthony ”Ray” Sanders Albanyn yliopistosta. 22-vuotias Sanders pelasi junior collegen jälkeen kaksi kautta Albanyssä. Sandersin sopimus on mallia 1+1, jossa seuralla on optio toisesta kaudesta.

Ensimmäisenä Albany-vuotenaan Sanders kirjautti keskiarvoikseen 9,7 pistettä, 4,6 levypalloa, 2,2 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden. Kauden päätteeksi terrierimäinen Sanders valittiin America East All-Conference -kolmosviisikkoon ja All-Defensive-ykkösviisikkoon.

Seniorikaudellaan Sanders sai kunnian olla Albanyn kapteeni hänen nostaessa keskiarvonsa 12,1 pisteeseen, 4,3 levypalloon, 2,3 syöttöön ja 1,6 riistoon. Oivan kauden ansiosta Sanders pokkasi jälleen All-Defensive-viisikkopaikan ja valinnan All-Conference-ykkösviisikkoon.

- Ray on voittavasta ohjelmasta, puolustanut aina vastustajan parasta 1-3-pelipaikan pelaajaa ja myös tottunut kantamaan vastuuta levypallopelistä. Hyökkäyspäässä Ray pystyy monipuolisuutensa ansiosta jakamaan 2-3 pelipaikkoja yhtä hyvin Niko Mattilan, Henri Hirvikosken tai Eldar Skamon kanssa, kommentoi BC Nokian urheilutoimenjohtaja Ville Tuominen seuran tiedotteessa.

- Uskoisin, että hänestä tulee nokialaisten korisfanien toinen Albany-lähtöinen suosikkipelaaja Jamar Wilsonin ohella ja mikäli hommat sujuvat toivotusti, niin saamme nauttia Rayn suorituksista toisenkin kauden ajan.

22- vuotias takakentän moniosaaja on myös innoissaan sopimuksen syntymisestä.

- Ulkomailla pelaaminen on minulle ollut unelma ja kokemus, jonka voi saada vain kerran elämässä. Olen todella kiitollinen tästä mahdollisuudesta ja odotan innolla, että saan jalkani Suomen kamaralle, Sanders kertoo.

- Tuon joukkueeseen kovuutta, puolustusta ja skorausvoimaa. Teen myös paljon pieniä asioita, joita monet eivät huomaa, kuten syöksyn irtopallojen perään ja puolustan vastustajan parasta pelaajaa.

BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Sandersin lisäksi Eldar Skamon, Henri Hirvikosken, Niko Mattilan, Daniel Dolencin, Ville Haapojan ja Waltteri Mäkelän kanssa. Joukkuetta valmentaa Ilpo Rantanen.

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia