20.5.2009 Juuri päättyneessä Korisliigassa hopeaa saavuttanut Joensuun Kataja joutuu suuntaamaan katseensa valmentajamarkkinoille, kun viimeiset puolitoista kautta joukkuetta luotsannut Ray Ailus ei käyttänyt sopimusoptiotaan.
Kataja etsii näin ollen sekä ykkös- että kakkosvalmentajaa, kun myös Antti Hurri muuttaa pois kaupungista opintojensa päättyessä.Apuvalmentaja Hurrin paluu kotikonnuilleen Kouvolaan oli seuran tiedossa, mutta Ailuksen päätös tuli seurajohdolle yllätyksenä.
- Asioista oli Rayn (Ailus) kanssa alustavasti keskusteltu, mutta hän ei sitten lopulta halunnutkaan jäädä meille, kommentoi tilannetta joukkueenjohtaja Jukka Törmälä.
- Tällaista sattuu niin koripallossa kuin muussakin työelämässä, ei tämä sen kummempaa ole. Uuden coachin etsintä on jo käynnissä, Törmälä kertoo.
Ray Ailus otti valmennuspestin vastaan Joensuussa tammikuussa 2008. Kataja sijoittui samana keväänä vaikean Korisliiga-kauden päätteeksi vasta kymmenenneksi, mutta päättyneellä kaudella joukkue palasi takaisin mitalikantaan.
SM-hopea on Ailukselle ensimmäinen mitali miesten päävalmentajana. 36-vuotiaan Helsingin NMKY -kasvatin toinen suuri meriitti on valinta vuoden Korisliiga-valmentajaksi vuonna 2005, jolloin Ailus valmensi turkulaista Aura-Basketia.
Katajaa Ailus ohjasti kausien 2007-09 aikana kaikkiaan 73 pääsarjaottelussa. Näistä joukkue voitti 46 eli voittoprosentiksi muodostuu erinomainen 63,0.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.