Rannikko johdatti Katajan kiinni Mestarien liigan pudotuspelipaikkaan

14.12.2016 Kataja Basket otti todella arvokkaan voiton Mestarien liigassa, kun se kaatoi kotonaan venäläisen Avtodor Saratovin 97-86 (51-47). Voiton avaimet olivat kurinalainen joukkuepeli sekä ilmiömäisen ottelun pelannut Kataja-kapteeni Teemu Rannikko.

Teemu Rannikko oli kentän tehokkain 26 pisteellään ja 10 syötöllään.

Revanssihengessä otteluun lähtenyt Kataja oli iskuvalmiina alusta lähtien ja kuittasi lopulta hyvän joukkuetyöskentelyn avulla sarjapisteet itselleen. Voiton myötä Kataja nousi Mestarien liigan B-lohkossa viimeiselle pudotuspelipaikalle tasapisteissä olleen Avtodorin ohi.

- Hävisimme ensimmäisen kohtaamisen rumasti Venäjällä ja Greg (Gibson) sanoi silloin, että kun kohtaamme täällä, näyttämme, että voimme voittaa. Tämä oli koko joukkueelta hieno suoritus, Rannikko kiitteli omiaan.

Hurjaan iskuun äitynyt Rannikko viimeisteli 26 pisteen lisäksi 10 koriin johtanutta syöttöä ollen kentän tehokkain pelaaja. Vaikka Katajan riveistä puuttuu yhä iso sisäpelaaja, löytyi paikkaajia useasta suunnasta. Rion Brown (18/8), Joey King (13/4) ja Daniel Mullings (14/6) täyttivät ruutunsa, ja Vesa Mäkäläinen (10/6) sekä Tommi Huolila (6/0) taistelivat suurella sydämellä isompiaan vastaan.

- Kaikki varmasti näkivät, kuinka paljon isompi vastustaja oli. Hävisimme levypallot vain kolmella, mikä kertoo hyvästä taistelusta. Heitimme tänään hyvin ja tarvitsimme sitä, koska he ovat liigan paras pistejoukkue, mutta voiton avain oli kuitenkin puolustuspeli, Rannikko sanoi ja muistutti Avtodorin olevan liigan paras hyökkäysjoukkue.

Kataja vei kaksintaistelut

Kataja aloitti ottelun näytöstyyliin kolmen pisteen viivan takaa ja heitti ensimmäisellä jaksolla kuudesta kolmosestaan peräti viisi sisään. Katajan johto oli parhaimmillaan yhdeksän pistettä tilanteessa 36-27, mutta ennen puoliaikaa Avtodor sai menetyksensä kuriin ja hilautui isäntäjoukkueen tuntumaan.

Kolmannen jakson alussa Kataja sai vieraat pidettyä pitkään pisteittä, mutta tuhri omat hyökkäyksensä ohiheittoihin ja menetyksiin. Vierasjoukkue sai pakkansa kasaan ja nousi Nicolas Minnerathin (20/8) kakkosella johtoon erän puolivälin jälkeen, kunnes päävalmentaja Gibsonin aikalisä herätti jälleen joensuulaiset.

Kolmannessa erässä nähtiin myös Mestarien liigan vaparikuninkaan ensimmäinen ohiheitto, kun siihen asti sarjassa kaikki 40 yritystään pussittanut Minnerath sortui ohiheittoon.

Päätösjaksolla Avtodor kipusi hetkeksi johtoon, mutta ratkaisuhetkillä joukkueen virhevaikeudet kostautuivat. Branden Frazierin (5/4) ja Vince Hunterin (20/6) jouduttua penkin puolelle venäläisten peli sekosi ja Kataja karkasi Rannikon johdolla voittoon.

- Olen äärimmäisen ylpeä pelaajistani. Puolustus oli tänään kaikki kaikessa. Keskityimme viimeiset päivät tähän otteluun ja siihen, että kaikessa on kyse kaksintaisteluiden voittamisesta. Joey (King) onnistui Minnerathin kanssa ja myös muut pelaajat astuivat esiin. Päätöserässä saimme tärkeät pysäytykset ja hyökkäsimme onnistuneesti. Siinä käänsimme ottelun meille, Greg Gibson summasi.

Kataja jatkaa Mestarien liigaa ensi tiistaina, kun se kohtaa Ranskassa lohkon kärkijoukkue Le Mans Sarthen. Edellinen kohtaaminen päättyi joensuulaisten yllätysvoittoon 77-76 jatkoajan jälkeen.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

Näytä lisää vastaavia