17.3.2005 Koripallon Sparliigan viimeistä edellisellä runkosarjan kierroksella peräti kolme pelaajaa ohitti tilastollisia rajapyykkejä. Äänekosken Huiman Tero Rantaniva tehtaili itsensä pisteissä uudelle tuhatluvulle, UU-Korihaiden Pasi Kauha teki saman levypalloissa ja Pyrbasketin Jussi Korhonen pelasi 200. SM-ottelunsa.
Huiman 29-vuotias ja 204-senttinen Tero Rantaniva heitti keskiviikkona Korihaita vastaan 15 pistettä. Tämä tiesi samalla sitä, että hän ylitti runkosarjassa kaikkina aikoina 3000 pisteen rajan. Tarkalleen Rantanivalla on nyt koossa 3003 pistettä.
Rantaniva pelasi ensimmäisen SM-sarjaottelunsa 12.10.1996 KTP:tä vastaan ja kaikkiaan on runkosarjapelejä kertynyt 287. Miehen ottelukohtainen pistekeskiarvo on 10,5. Levypalloja hän on napsinut 1198 keskiarvolla 4,2.
Nykyisistä Sparliigan pelaajista pisimpään pääsarjatasolla viihtynyt 35-vuotias Pasi Kauha siirsi levypallomääränsä keskiviikkona toiselle tuhannelle. Kauha repi kymmenen levyriä Korihaiden voittaessa Huiman. Näin on Kauhan kaikkien aikojen runkosarjassa otettujen levypallojen yhteismäärä 1005. Kauhalla on meneillään 14. SM-kausi. Ensimmäisen ottelunsa hän pelasi jo 13.11.1988.
Pyrbasketin 26-vuotias ja 192-senttinen Jussi Korhonen pelasi keskiviikona siis 200. runkosarjaottelunsa. Korhonen aloitti pääsarjassa 16.9.1998 ottelulla Pyrbasket-BC Nokia. Peleissään hän on heittänyt 1144 pistettä keskiarvolla 5,7. Jussi Korhosen paras saavutus on miesten SM-hopea vuodelta 2001.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.