Pyrintö vierasvoittoon Lahdessa

21.10.2011 Hallitseva Suomen mestari Tampereen Pyrintö haki perjantaina sarjapisteet Lahdesta Korisliigan päivän ainoassa kamppailussa. Pyrintö kukisti Namika Lahden selvin 79–90 (32–50)-lukemin.

Damon Williams ja Pyrintö hakivat pisteet Lahdesta. Kuva: Francois Perthuis.

Pyrintö piti johtopaikkaa koko ottelun ja näytti kolmannella jaksolla jo ratkaisevan pelin kasvatettuaan johtonsa suurimmillaan 21 pisteeseen. Kotijoukkue kipusi päätösjakson alussa kärkkymään 11 pisteen päähän, mutta ei pystynyt uhkaamaan hallitsevaa mestaria tiukemmin.

– Pelasimme hyvän ensimmäisen puoliskon, mutta emme onnistuneet katkaisemaan Namikan selkärankaa. Isännät tulivat peliin mukaan hyvällä hyökkäyspelillä ja meidän pienillä nukahduksillamme. Minulle ei silti tullut sellaista oloa, että voisimme hävitä pelin. Yhtään helppoa vierasvoittoa emme ole kuitenkaan vielä hakeneet, totesi Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

Kentän hahmo oli erinomaista kautta pelaava Pyrintö-takamies Antero Lehto (24/4), joka upotti kaikki kahdeksan pelitilanneheittoaan. Lehdon lisäksi vireessä olivat Damon Williams (19/7/5 syöttöä) ja Antwine Williams (17/2/3 riistoa).

Namikan vahvin esiintyjä oli huipputehokas Ville Mäkäläinen (26/8). Steven Wright upotti 19 pistettä.

(STT)
 

 
13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia