Pyrintö venytti mestaruuden ratkaisun Tampereelle

6.5.2010 21:40 Torpan Pojilla oli torstaina Korisliigan neljännessä loppuottelussa mahdollisuus kaapata seurahistoriansa kymmenes miesten Suomen mestaruus. ToPo ei kuitenkaan kyennyt kaappaukseen, kun Tampereen Pyrintö venytti voitollaan mestaruuden ratkaisun lauantaina Tampereella pelattavaan viidenteen ja viimeiseen finaaliin.

Damon Williams löi alkutahdit Pyrinnön rynnistykselle, joka kantoi upeaan vierasvoittoon.

Riemu oli tamperelaisen kannatusryhmän Punakaartin joukossa ylimmillään, kun finaalisarja venyi viidenteen ja varmasti ratkaisevaan otteluun.

Pyrinnön Kenneth Lowe taiteili hyvään saumaan kauden piste-ennätyksensä, 31.

Hyökkääminen oli ToPolle torstaina vaikeaa Pyrinnön puolustusta vastaan. Kuvassa ToPon Hanno Möttölä yrittää Williamsia vastaan.

Voitto toi kotiedun takaisin Pyrinnölle. Ratkaisufinaali pelataan lauantaina Pyynikillä. Vasemmalla voittoa juhlii Pyrinnön apuvalmentaja Ismo Niemi. Kuvat: Matti Koskinen & Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.

Pyrintö katkaisi ToPon tammikuun puolivälistä jatkuneen 13 pelin mittaisen kotivoittojen putken 85-93 (48-54) -tuloksella.

Edellinen Töölön Kisahallissa pelattu loppuottelu sunnuntaina alkoi ToPon 7-0 -tulituksella, mutta nyt Pyrintö pisti vielä paremmaksi vietyään ensimmäisen puolitoistaminuuttisen 9-0. Ensimmäinen neljännes tarjosi jatkossakin railakasta korijuhlaa, jonka aikana Pyrintö nousi parhaimmillaan 12 pisteen johtoon. Pyrintö mätti kymmeneen minuuttiin peräti 35 pistettä, joista Damon Williams ahnehti yksin huimat 18 pistettä.

Pyrinnön teho kuitenkin katosi toisen neljänneksen puolella niin, että vieraat eivät tehneet jakson ensimmäisen viisiminuuttisen aikana pistettäkään. Näin ToPo pääsi nousemaan edellisjakson lopulta alkaneella runsaan kuuden minuutin 15-2 -kirillään ensimmäisen ja myös ainoan kerran johtoon 36-35 -tilanteessa.

Pyrintö palautti itselleen tauolle kuuden pisteen johdon ja piti muutaman pisteen etua kolmannella neljänneksellä. Jakson lopulla vierasjohto kasvoi etenkin Kenneth Lowen huikeilla koreilla suurimmillaan 13 pisteeseen.

Tuo nykäisy osoittautui lopulta ratkaisevaksi, sillä ToPo ei päässyt viimeisellä neljänneksellä missään vaiheessa kahdeksaa pistettä lähemmäksi.

- Sanoin jossain haastattelussa ennen peliä, että se joukkue on vahvoilla, joka saa peliin hyvän alun. Pyrintö pelasi viisaasti, hyödynsi meidän mentaalinukahdukset ja oli kova tänään. Olimme käytännössä koko pelin takaa-ajajana ja se on kuluttavaa, summasi ToPon Hanno Möttölä.

”Joukkue näytti henkisen vahvuutensa”

Kokonaisuutena Pyrintö kontrolloi peliä nyt vakuuttavimmin koko finaalisarjassa. Se hyydytti ToPolta sekä vauhtipelin että muunkin hyökkäystehon etenkin paikkapuolustuksellaan. Toisessa päässä Pyrintö heitti hyvin kaukaa (kolmoset 11/25) ja upotti vapaaheitotkin Lowen (14/14) johdolla tarkasti (22/27).

Pyrinnön amerikkalaiskolmikko onnistui erinomaisesti. Lowe ylsi tärkeimmällä mahdollisella hetkellä kauden piste-ennätykseensä 31. Williams päätyi hurjan alun jälkeen lopulta 26 pisteeseen ja Chris Hester säesti 15 pisteellä. Joni Harjula nousi tamperelaisten neljänneksi ratkaisijaksi 14 pisteellä.

- Olimme selkää seinää vasten, mutta joukkue näytti henkisen vahvuutensa. Tämä oli meiltä tasapainoinen esitys, jossa etenkin puolustus toimi suunnitellusti. Meidän ei tarvinnut käyttää kaikkia kikkoja, joten niitä jäi vielä varastoon, totesi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

- Avainasia tänään oli se, että saimme puolustuspelillämme kolmen sekunnin alueen tukkoon, Poikola lisäsi.

Pyrinnön amerikkalaiskolmikon 72-44 -pistevoitto ToPon maanmiehistään oli liian iso isäntien kotimaisen kaartin kurottavaksi, etenkin kun Hanno Möttölä jäi hyvän alun jälkeen puoliajan pisteisiinsä 12. Möttölältä katkesi myös 48 peräkkäisen onnistuneen vapaaheiton putki. Kun 49. heitto kolahti ohi, jäi Möttölältä sarjaennätys ottamatta omiin nimiinsä. Nyt Möttölä jakaa peräkkäisten vapaaheittojen ennätyksen Kalevi Pietikäisen kanssa.

ToPon tehokkaimmiksi nousivat Obie Trotter 21:llä, Timo Heinonen 18:lla ja Corey Smith 16 pisteellä. Varsinaisia onnistujia lepsusti pelanneesta ToPosta on tällä kertaa vaikea kaivaa.

- Meille tuli huono alku ja siitä tulivat tahdit lopputuloksellekin. Meillä oli mestaruuteen kaksi ottelupalloa, joista ensimmäinen nyt hävittiin, mutta toinen on vielä jäljellä. Henkiselle puolelle pitää lisätä latinkia, suunnitteli ToPon valmentaja Tomi Kaminen.

Viides ja ratkaiseva finaali pelataan Tampereella, Pyynikin Palloiluhallilla lauantaina (8.5.) klo 16. URHOtv televisioi ottelun suorana lähetyksenä.

- Tulossa on hieno päätös koripallokaudelle, päätti Möttölä.

Lue myös seuraavat

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

17.10.2025 08:00 Koripalloliitto

Haku strategisiin kehitystyöryhmiin on nyt auki

Koripalloliiton strategia muuttuu nyt konkreettisiksi teoiksi. Kehitystyöryhmissä pääset mukaan rakentamaan tulevaisuuden suomikorista – hae mukaan 31.10. mennessä!

16.10.2025 13:50 Susiladies

Susiladiesin EM-karsintojen Ruotsi-ottelun liput myynnissä

Seuraavaksi parrasvaloihin astuu Susiladies, jolla on tähtäimessä EM-kotikisat 2027. Valmistautuminen kotikisoihin alkaa nyt, kun Susiladiesin EM-karsintojen kotiavauksessa on vastassa Ruotsi.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 22:04 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut piti BC Nokian kurissa

Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.

15.10.2025 13:55 Koripalloliitto

Korismies ja kuvittaja Antti Kyrölle koris on silmäkarkkia

Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

Näytä lisää vastaavia