Pyrintö Tallinnaan Kalevin vieraaksi

11.12.2013 Baltian liigan A-lohkon kärkipaikkaa kuudella voitollaan hallitseva Tampereen Pyrintö kohtaa tänään Tallinnassa kotijoukkue Kalevin. Edellisellä Baltian liigan kierroksella Pyrintö koki avaustappionsa Ruotsissa Norrköping Dolphinsin vieraana.

Kelvin Lewisin Pyrintö aloittaa tänään joulunalusruuhkansa Tallinnassa. Kuva: Francois Perthuis.

Kalevin ja Pyrinnön edellisessä kohtaamisessa tamperelaiset olivat omaa luokkaansa. Kalev nujertui Pyynikin palloiluhallilla pistein 75–54 Pyrinnön aloittaessa kuuden ottelun mittaiseksi paisuneen voittoputkensa.

 

Kahdessa kuukaudessa suhdanteet ovat kuitenkin muuttuneet ja Kalev lähtee kotiotteluunsa uudistuneella kokoonpanolla. Uusina pelaajina tallinnalaisjoukkueen kokoonpanossa esiintyvät amerikkalaiset Julian Allen ja Melvin Morganilla, ghanalainen Asenso Ampimilla sekä nigerialainen Maduabum Chukwudiebere.

 

– Kalev pyrkii hyökkäämään aggressiivisesti kohti koria, joten meidän täytyy puolustaa hyvin ja voittaa 1-vs-1-tilanteet. Vieraissa pelaaminen on erilaista kuin kotona, joten tämä on jälleen kerran hyvä haaste meille, Pyrinnön apuvalmentaja Artem Khvorost tuumaa.

 

Pyrinnölle Kalev-ottelu aloittaa joulunalusajan otteluruuhkan. Tamperelaiset pelaavat seuraavan kahdeksan päivän sisään viisi ottelua, joista kaksi Baltian liigassa ja kolme Korisliigassa.

 

Tallinnan Kalev – Tampereen Pyrintö Kalevi Spordihallissa keskiviikkona 11.12. klo 18:00 alkaen.

 

Lisätietoja: Pyrinnön ennakko

Henkilöt

Asiat

 
30.4.2025 13:25 EM-kotikisat 2025

Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.  

30.4.2025 08:39 Susijengi

Jantusen Paris Basketballin Euroliiga-kausi päättyi jatkoaikatappioon

Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

28.4.2025 10:17 Yhteistyökumppanit

Sasu Salin: Malmilta maailmalle – ja takaisin juurilleen tukemaan nuorten harrastuksia

Koripalloilija Sasu Salinin ura on kulkenut pitkän tien Malmin palloiluhallista kansainvälisille areenoille. Mutta kaiken keskellä yksi asia ei ole muuttunut – halu tukea seuraavan sukupolven urheilijoita.

27.4.2025 21:42 Susijengi

Aatu Kivimäelle jatkosopimus Patrioti Leviceen

Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.

27.4.2025 21:28 19-vuotiaiden tyttöjen SM

EBT on 19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari

19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään, kun EBT voitti Espoonlahden Urheiluhallilla toisessa finaaliottelussa Tapiolan Hongan. Pronssia vei Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia