2.10.2006 Korisliigan tamperelaisjoukkue Pyrintö on saanut voimaa ja pituutta korinsa alle. Viimeistä palasta palapeliinsä etsinyt Pyrintö on kiinnittänyt ryhmäänsä 205-senttisen ja 110-kiloisen Dennis Mimsin.
Nykyisin 26-vuotias Mims vietti yliopistourastaan kolme vuotta Virginia Techissä NCAA I divisioonassa ja viimeisen vuotensa pienessä NAIA-sarjassa pelaavassa Indiana University of Pennsylvaniassa.
Ammattilaisurallaan Mims on ehtinyt pelata Euroopan puolella Italiassa, Turkissa, Puolassa, Englannissa ja Portugalissa.
Valmentaja Jarmo Laitinen uskoo Mimsin istuvan hyvin alkaneen kauden Pyrintöön.
- Dennis on enemmän puolustus- ja levypallopelaaja sekä heitontorjuja kuin taitava hyökkääjä, mutta hän kuitenkin nopea ja urheilullinen kaveri. Vaikka kokoa löytyy, hän pystyy silti juoksemaan hyvin mukana nopeissa, kertoi Laitinen joukkueen nettisivuilla.
Viime kaudella KTP Basketin riveissä nähty Joe Nixon on saapunut vahvistamaan Porvoon Tarmoa. Nixon ennätti debytoida jo Tarmon voitokkaassa sarja-avauksessa Korihaita vastaan.
193-senttinen Nixon tehtaili KTP-paidassa viime kaudella pelaamassaan 34 ottelussa 18,9 pistettä ja poimi 5,2 levypalloa.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.