23.1.2009 Tampereen Pyrintö nappasi perjantain ainoassa Korisliigan ottelussa yllätysvoiton Uudenkaupungin Korihaista. Loppunumerot Pyynikillä olivat 88-69 (48-34). Pyrintö katkaisi voitolla neljän ottelun tappioputkensa ja nousi sarjassa kymmenenneksi.
Korihait piti tappiosta huolimatta asemansa sarjanelosena.
Pyrintö oli perjantain kamppailussa heti alusta lähtien selkeästi niskan päällä. Joukkue karkasi neljässä minuutissa jo 13-4-johtoon, eikä Korihait noussut enää missään vaiheessa kunnolla taistelemaan voitosta.
Pyrintö voitti ottelun levypallot 38-30, mutta heitti silti kakkoset sisään puolet vastustajaansa paremmalla onnistumisprosentilla (61-42), joten kamppailun voittajasta ei jäänyt tilastollisestikaan minkäänlaista epäselvyyttä.
Kotijoukkueen hahmoiksi kohosivat Kurtis Rice (26/5), Chris Hester (20/13) ja Kenneth Lowe (20/4). Korihaiden paras oli Alain Laroche (22/8).
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.