17.12.2011 Miesten hallitseva Suomen mestari Tampereen Pyrintö nousi uusille sataluvuille perjantain kotiottelussaan Lappeenrannan NMKY:a vastaan. Pyrinnölle ottelu oli seuran historian 1400. pääsarjatasolla.

Damon Williamsin johtama Tampereen Pyrintö pelasi perjantaina jo 1400. ottelunsa miesten pääsarjassa. Kuva: Francois Perthuis.
Pyrintö aloitti miesten SM-sarjassa Helsingin olympiakisavuonna ja kohtasi ensimmäisessä pääsarjapelissään HKT:n 23. helmikuuta 1952.
Pyrintö on voittanut pelaamastaan 1400 ottelusta 674 ja hävinnyt 717. Tasatulokseen on päättynyt yhdeksän ottelua. Pyrintö on voittanut miesten Suomen mestaruuden kahdesti (2010, 2011) ja cupin mestaruuden kerran (1969), jonka lisäksi seura on päätynyt neljästi SM-hopealle ja kerran SM-pronssille.
Tampereen Pyrinnön miesten edustusjoukkueen kaikkien aikojen nimekkäimpiin pelaajiin kuuluvat mm. Arvo Jantunen, Mikko Koskinen, Timo Harju, Jarmo Laitinen, Antti Nikkilä, Damon Williams, Olli Ahvenniemi ja Antero Lehto.
Eniten miesten pääsarjaotteluita kautta aikojen on pelannut KTP (1786), toiseksi eniten ToPo (1636). Pyrintö on ottelumäärissä näin kaikkien aikojen kolmas.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.