10.12.2010 Tampereen Pyrintö palasi voittajaksi, kun se otti Korisliigan perjantain pelissä kotivoiton Lappeenrannan NMKY:stä 82-78 (40-34) -tuloksella. Pyrinnön 11 pelin voittoputki katkesi keskiviikkona Espoossa eikä perjantain voittokaan irronnut helposti.

Antero Lehto oli vauhdissa Pyrinnön kukistaessa Lappeenrannan.

Cedric Latimer ja Lahti onnistuivat pitämään Tarmon takanaan. Kuvat: Tytti Nuoramo & Matti Koskinen.
Ottelun alku myöhästyi runsaat puoli tuntia, kun LrNMKY:n bussi joutui Luumäellä sattuneen kolarin vuoksi odottelemaan pari tuntia matkan jatkamista.
Viivästys ei kuitenkaan näkynyt vierasjoukkueen otteissa, sillä LrNMKY johti peliä vielä kolmannen jakson puolivälissä ja tavoitteli voittoa viime sekunneille asti. Pyrintö käänsi viimeisellä jaksolla vierasjohdon jo 14 pisteen edukseen 70-56 -tilanteessa, mutta LrNMKY nousi viimeisellä minuutilla parhaimmillaan 79-76 -lukemiin.
- Pelin piti johtoon päästyämme olla jo ohi, mutta vastustaja sai prässillään vielä pelimme sekaisin. Tiesimme että Lappeenranta pystyy korintekoon, jos sille annetaan paikkoja ja nyt niitä tuli merkkausvirheidemme seurauksena. Vieraat heittivät meille ison haasteen, mutta onneksi pystyimme vastaamaan siihen, kommentoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Antero Lehto heitti voittajille 19 pistettä ja Damon Williams 14.
Viidennen peräkkäisen tappion kärsineestä LrNMKY:stä James Lewis keräsi ahkeralla heittelyllä 24 pistettä ja Malik Moore sekä HL Coleman 15.
Seitsemästä edellispelistään vain yhden voittanut Namika Lahti sai pistepussiinsa täydennystä kukistettuaan kotipelissään Porvoon Tarmon 93-87 (48-32).
Pelistä näytti tulevan kotijoukkueelle helppo, kun se rynnisti 9-0 -alkunykäisynsä jälkeen 16 pisteen taukojohtoon. Tarmo kipusi kuitenkin kolmannella jaksolla seitsemän pisteen päähän ja haastoi lopussa Namikan vielä tiukemmin.
Isännät johtivat toiseksi viimeisellä minuutilla 81-71, mutta Tarmo nousi hetkessä 81-80 -tilanteeseen ja vielä viime sekunneilla 89-87 -numeroihin. Namika pääsi varmistamaan voittonsa viime hetkien neljällä vapaaheittopisteellä. Kotivoitto varmistui muutenkin vapaaheittoviivalta, josta Namika teki 17 pistettä Tarmoa enemmän.
Anthony Vereen teki Namikalle 20 pistettä ja Cedric Latimer 18.
Tarmon tehokkaimpia olivat Jerrah Young 20:llä ja Jonathan Heard 17 pisteellä.
(STT)
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.