24.1.2014 Kolmannen ottelunsa neljään päivään pelannut Tampereen Pyrintö onnistui jatkamaan voittokulkuaan raskain jaloinkin. Namika Lappeenranta haastoi Punakoneen Pyynikillä tasaväkiseen taistoon, mutta Pyrintö jyräsi 22. voittoonsa lopulta pistein 69–62 (36–26).

Damon Williams uurasti tupla-tuplan Namika Lappeenrantaa vastaan. Kuva: Francois Perthuis.
Namika Lappeenranta yritti päästä Pyrinnön pään sisään liikkuvalla paikkapuolustuksella ja tuoreilla jaloilla. Lukuisista ohiheitoistaan huolimatta Pyrintö karautti tauolle kymmenen pisteen johtoasemaan, kunnes kolmannella jaksolla vieraiden pelisuunnitelma alkoi toimia kotijoukkueen pallonmenetysten muodossa.
Namika kiri loppuhetkillä eron viiteen ja neljään pisteeseen, mutta lopulta Pyrintö hoiti kotivoiton rutiinilla upottamalla ratkaisevilla vapaaheitoilla marginaalin seitsemään pisteeseen.
– Tiistain ja keskiviikon ottelut näkyivät energiatasossamme. Pystyimme ajoittain pelaamaan hyvällä intensiteetillä, mutta emme olleet kuitenkaan tarpeeksi aggressiivisia tietyissä tilanteissa. Heittopeli tökki tänään pahasti, mutta pystyimme silti puristamaan tarvittavan voiton ja se on tärkeintä, Pyrintö-kippari Antero Lehto (2/1) tiivisti.
Tamperelaisten parhaat olivat Damon Williams (16/11/3 syöttöä/3 riistoa), BJ Raymond (17/7) ja Topias Palmi (14/3). Antti Nikkilä puuttui yhä Pyrintö-kokoonpanosta.
Vieraista Antti Niskanen (12/7), Todd Brown (15/5) ja Greg Logins (12/9) olivat parhaat.
Pyrintö pelaa seuraavan kerran sunnuntaina, kun Baltian liigan ottelussa vastaan asettuu Rakvere Tarvas.
(Basket.fi)
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.