Pyrintö hurjana ensimmäisessä Baltian liigan vieraspelissään

22.11.2013 22:00 Neljä ensimmäistä Baltian liigan kotiotteluaan voittanut Tampereen Pyrintö jatkoi hurjaa menoaan myös vierasotteluavauksessaan. Pyrintö puristi virolaisen Rakvere Tarvasin tilan äärimmäisen ahtaalle ja murjoi taululle huikeat pistelukemat 81–117 (33–65)-voitollaan.

Damon Williamsin Pyrintö haki viidennen perättäisen voiton Baltian liigassa. Kuva: Francois Perthuis.

Pyrintö aloitti dominointinsa jo vierasavauksensa ensimmäisellä neljänneksellä. Tamperelaispuolustus jäädytti kotijoukkueen täysin ja poiki hyökkäyspäässä hulppean 21-0-jakson, jonka myötä Pyrintö ryntäsi 8-11-lukemista 8-32-johtoon.

 

Tuleen päästyään voiton viimeistely tapahtui Pyrinnöltä kuin luonnostaan. Pallo kiersi hyökkäyspäässä tehokkaasti mieheltä miehelle ja kotijoukkue jäi hetki hetkeltä yhä kauemmas vieraiden takoessa lisää eroa koko kymmeniköllään.

 

Kelvin Lewis (22/2), BJ Raymond (21/10) ja Yannick Anzuluni (16/8) olivat pisteissä Pyrinnön tehokkaimmat. Myös Alex Vaenerberg (12/2) esitteli kauden terävintään.

 

– Tulimme kovaa hyvällä intensiteetillä. Puolustuksemme oli valmiina heti ottelun alusta asti ja tuntui, että kotijoukkue ei osannut odottaa sitä, joten käytimme sen hyväksemme. Loistava voitto hienolla joukkue-esityksellä, kiitteli pelin pistekuningas Lewis.

 

Pyrintö jatkaa BBaltian liigan pelejään lauantaina alkulohkonsa jumbojoukkue TYCO Raplaa vastaan.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 

Asiat

 
16.6.2026 09:37 WNBA

Kuier ensimmäistä kertaa aloituksessa tällä kaudella – Wings päihitti Acesin 30 pisteellä

WNBA:ssa Awak Kuier nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa tällä kaudella, kun Dallas Wings voitti hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 66-96 (37-56). Kuier pelasi 27 minuuttia ja tilastoi 7 pistettä, neljä levypalloa, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa.

16.6.2026 08:18 Olosuhteet

Lauri Markkanen ja Jyväskylän kaupunki solmivat aiesopimuksen koripallohallin rakentamisesta

Koripallotähden nimeä kantava harjoituskeskus suunnattaisiin erityisesti lasten ja nuorten harrastamiseen.

15.6.2026 15:07 Koripalloliitto tiedottaa

6–12-vuotiaiden lasten vahvistetut pelisäännöt kaudelle 2026–27

Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt ensimmäiset linjaukset lasten urheilun kehitystyön osalta, jotka pohjautuvat Olympiakomitean linjanvetoihin. Eri ikäluokkien sääntöihin on tehty muutoksia, jotka löydät kootusti uutisen lopusta.

15.6.2026 12:08 3x3

3x3-maajoukkueille rutkasti oppia EM-karsinnoista

Slovakian Košicessa pelatut EM-karsinnat olivat ensimmäiset Suomen 3x3-maajoukkueille. Suomen naiset sijoittuivat historian ensimmäisissä maajoukkuekarsinnoissa kuudenneksi. Miesten joukkue oli puolestaan kahdeksas.

12.6.2026 15:27 3x3

3x3 SM-kiertue jatkuu – Narinkkatori ja Kotkan Meripäivät kutsuvat mukaan kesän kuumimpiin 3x3-turnauksiin

Kesän 2026 3x3 SM-kiertue on täydessä vauhdissa, ja seuraavat tapahtumat tarjoavat niin pelaajille kuin katsojille ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea urbaanin koripallon sykkeen keskellä kaupunkien kesätunnelmaa. Kiertue jatkuu Helsingin Narinkkatorilla ja Kotkan perinteikkäillä Meripäivillä ennen huipentumistaan elokuun SM-finaaleihin Espoossa.

12.6.2026 12:02 Sudenpennut

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueleirille kutsutut valittu

Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 11:51 Sudenpennut

Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueleirille kutsutut valittu

Suomen Koripalloliitto on valinnut 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen Kisakallion leirille, joka pidetään 15.-18.6.2026. Leirille on kutsuttu seuraavat henkilöt.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

12.6.2026 09:30 Suomen Cup

Suomen Cup uudistuu tulevaksi kaudeksi: naiset ja miehet kisaavat mestaruudesta uudessa formaatissa

Koripallon Suomen Cup palaa kilpailuohjelmaan kahden vuoden tauon jälkeen kaudeksi 2026–27, kun naiset sekä miehet pelaavat cup-mestaruudesta kotiyleisön edessä.

Näytä lisää vastaavia