13.10.2013 20:30 Tampereen Pyrintö ylsi ylivoimaiseen voittoon seurahistoriansa ensimmäisessä Baltian liigan ottelussa nujertamalla sunnuntaina Pyynikillä perinteikkään Tallinnan Kalevin 75–54 (32–22). Kelvin Lewis ja Topias Palmi kairasivat Pyrinnölle kahteen pekkaan 11 onnistunutta kolmosta ja Antti Nikkilä reuhtoi 16 levypalloa.

Ei asiaa Ison Antin keittiöön - Zeus Nikkilä kauhoi Baltian liigan avauksessa 16 levypalloa.

Topias Palmi onnistui Kalevia vastaan kaaren takaa neljästi. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Vahvana ennakkosuosikkina peliin lähtenyt Pyrintö ei löysäillyt, vaan imi puolustuksellaan ilmat pois tallinnalaisvieraansa hyökkäyksestä jo varhain. Kalev pysyi muodollisesti ”Punakoneen” kyydissä neljä minuuttia tilanteeseen 7-5, jonka jälkeen Pyrintö vei tehokkaalla vastahyökkäyspelillään jakson lopun 12-2.
Kalev onnistui hidastamaan Pyrinnön menoa paikkapuolustukseen siirryttyään toisella kymmenminuuttisella, mutta kotijoukkue ei menettänyt turvaväliään missään vaiheessa. Kun vielä Kelvin Lewis avasi kolmannen jakson perättäisillä kolmosillaan, oli Kalev lyöty.
– Emme olleet ehkä henkisesti tänään parhaimmillamme ja vastustajan makaava paikka teki pelistämme hieman erilaista. Ottelun teemanamme oli puolustaa hyvin eikä murehtia turhaan hyökkäystä. Puolustus toimi tänään hyvin ja se toi meille voiton, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola arvioi suoritusta.
Kelvin Lewis (21/3) ja Topias Palmi (16/1) olivat Pyrinnön kiistattomat ykköstykit. Ilmiömäisestä esityksestä vastasi 210-senttinen Kangasalan Zeus Antti Nikkilä, joka raatoi kouriinsa 16 levypalloa.
– Laaja rotaatiomme mahdollistaa, että jokainen voi kentällä ollessaan antaa kaikkensa. Tänään meiltä onnistuivat erityisesti Topias ja Kelvin, Poikola kiitteli.
Muutama vuosi sitten Pussihukissa Divaria pelannut Kaido Saks (13/8) kirjautti tallinnalaisjoukkueet parhaat teholukemat.
Pyrintö pelaa Baltian liigaa seuraavan kerran 3. marraskuuta. Tamperelaisten vieraaksi Pyynikille saapuu tuolloin latvialainen Jekabpils.
Tampereen Pyrintö – Kalev Tallinn 75–54 (19-7, 32–22, 56–41)
Pyrintö: Kelvin Lewis 21/3, Topias Palmi 16/1, Antero Lehto 12/1/3 riistoa, Benjamin Raymond 8/6/5 syöttöä, Antti Nikkilä 2/16.
Kalev: Ilimar Pilk 14/3, Kaido Saks 13/8, Reimo Tamm 13/7.
Olympiakomitea ja opetus- ja kulttuuriministeriö järjestävät yhdessä webinaarin, jossa julkaistaan digisuositukset lasten urheilu- ja liikuntaharrastuksiin. Suositukset koskevat vapaa-ajan käyttöä ja niiden tavoitteena on tukea lasten tasapainoista elämää. Ilmoittaudu ja tule kuulolle!
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueiden tulevat karsintaottelut järjestetään WWF:n One Planet -kestävyyskriteeristön mukaisesti. Vastuullisuustyö on osa Koripalloliiton strategiaa ja kriteeristö tukee sen käytännön toteutusta urheilutapahtumien tuotannossa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Verkosto on täydennyskoulutusohjelma HKVT:n suorittaneille valmentajille ja se korvaa aikaisemman JVV-ohjelman. Koulutus on kohdennettu ennen kaikkea niille valmentajille, jotka haluavat auttaa toisia valmentajia kehittymään paremmiksi mentoroinnin ja vertaispalautteen avulla. Mukaan koulutukseen otetaan 12 ensimmäisenä ilmoittautunutta valmentajaa.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.