Pyrintö antoi Korihaille kovan kolauksen – ylempi jatkosarjapaikka vaarassa

27.1.2024 19:51 Illan voittajista Kataja Basket ja BC Nokia ovat jo varmistaneet paikkansa ylemmässä jatkosarjassa. Korihait ei onnistunut tekemään samaa, kun Tampereen Pyrintö osoittautui liian kovaksi vastukseksi.

Luther Muhammad on ollut Pyrinnön ahkerin pistetykki. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Tampereen Pyrintö voitti kotiottelunsa Uudestakaupungista kylään tullutta Korihaita vastaan 88–83 ja langetti varjon vieraidensa tavoitteiden ylle. Korihait on parhaillaan miesten Korisliigan viidentenä, mutta sekä Kouvoilla että Kauhajoella on viimeisellä kierroksella yhä mahdollisuus nousta pisteissä sen ohi ja pudottaa se alempaan jatkosarjaan.

Pyrintö sen sijaan ei enää kilpaile ylemmän jatkosarjan paikasta, vaikka illan otteiden perusteella olisi voinutkin luulla toisin. Ottelun paras pistemies oli Luther Muhammad, joka kirjautti 34 pistettä, seitsemän levypalloa ja kolme riistoa. Joukkuetoveri Trey Niemi heitti 16 pistettä ja jakoi kolme syöttöä.

– Ottelun fyysisyys näkyi tänään korin alla, kun siellä odottivat Korihaiden Mikael Aalto ja Javion Ogunyemi, mutta selviydyimme siitä ihan kunnialla. Pystymme pelaamaan vielä paljon paremmin, sillä meille tuli 21 menetystä ja olisimme voineet ottaa enemmän levypallojakin. Pelin ratkaisi meille aggressiivisuutemme koko ottelun mitalta, Niemi kommentoi.

Korihaiden kirkkain tähti ottelussa oli Mikael Aalto, joka upotti 25 pistettä, keräsi kuusi levypalloa ja torjui kahdesti.

Ottelutilastot

Ylemmän sarjapaikkansa varmistaneet Nokia ja Kataja myös voittoihin

Kobrat kärsi kirvelevän 68–76-kotitappion Lapualla BC Nokiaa vastaan, joka on jo varmistanut itselleen miesten Korisliigan kakkossijan.

Voittajien vakuuttavimman esityksen antoi Patrick Tapé, jolle merkittiin 21 pistettä ja peräti 14 levypalloa.

Kobrien kovin luu puolestaan oli Taz Sherman 23 pisteellä. Päävalmentaja Ville Turja kommentoi ottelua:

– Meillä oli vaikeat lähtökohdat peliin poissaolojen takia. Taistelimme kapealla rosterilla kuitenkin hyvin, vaikka heitto ei tippunutkaan. Ylpeä pitää olla joukkueesta joka tapauksessa tästä tappiosta huolimatta.

Ottelutilastot

Loimaalla pelatussa ottelussa Bisons ei kestänyt Kataja Basketin painetta vaan taipui 85–95. Myös Kataja on varmistanut paikkansa ylemmässä jatkosarjassa, kun taas Bisons kilpailee Lahti Basketballin kanssa sarjasta putoamista vastaan.

Katajan ahkerin tilastojen täyttäjä oli Richaud Pack 23 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla. Päävalmentaja Petri Virtanen totesi Ruudun haastattelussa pelin jälkeen:

– Olin varsin tyytyväinen ilmeeseemme ensimmäisellä puoliajalla. Puoliajan jälkeen ehkä vähän tuudittauduimme siihen, vaikka kuinka puhuimme, että haluamme jatkaa samalla terävyydellä etenkin hyökkäyspäässä. Skriinit eivät osuneet kohdalleen emmekä saaneet ihan voitettua niitä yksi–yksi-tilanteita, ja Bisons pääsi peliin vielä mukaan.

Bisonsin puolella Devon Goodman kirjautti 20 pistettä ja viisi syöttöä, ja DeVante Brooksille merkittiin 18 pistettä ja 11 levypalloa.

Ottelutilastot

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia