Pyrinnölle täpärä voitto Vilppaasta

9.10.2010 Mestaruutta puolustava Tampereen Pyrintö otti Korisliigan ainoassa lauantain pelissä kauden toisen voittonsa, kun Salon Vilpas kukistui täpärästi Tampereella 82-77 (44-34) –tuloksella. Pyrintö otti pelin ohjat, kun se vei ensimmäisellä jaksolla kuusiminuuttisen peräti 16-1.

Kenneth Lowe ja Pyrintö rynnistivät kotivoittoon Salon Vilppaasta. Kuva: Francois Perthuis.

Kotijohto kesti kolmannelle jaksolle, jonka puolivälissä Vilpas kävi parhaimmillaan neljän pisteen johdossa.

Viimeistä jaksoa Pyrintö taas johti koko ajan. Pari minuuttia ennen loppua kotijohto oli turvallisen tuntuisesti 78-68, mutta Vilpas nousi vielä viimeisellä minuutilla 78-77 -tilanteeseen. Pyrintö hallitsi kuitenkin loppuratkaisuja, vaikka Vilppaan koko ulkomaalaiskolmikko pääsi vuoronperään yrittämään loppuhetkillä tuossa vaiheessa tasoittavaa kolmen pisteen koria.

- Tämä oli varsin hyvätasoinen alkukauden peliksi ja Vilpas antoi hyvän vastuksen. Olimme lopussa henkisesti kypsempiä, vaikka annoimmekin Vilppaan heittää liikaa kolmosia. Parempaan suuntaan ollaan menossa, kommentoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Kenneth Lowe heitti Pyrinnölle 26 pistettä ja Antero Lehto 16. Antti Nikkilä kahmi 14 levypalloa.

- Hävisimme ensimmäisellä puoliskolla sisäpelissä. Toisella puoliskolla paikkapuolustuksemme alkoi toimia ja pääsimme paremmin peliin mukaan, totesi Vilppaan valmentaja Kimmo Vyyryläinen.

Vilppaan tehoparin muodostivat Theron Wilson 25:llä ja Dijuan Harris 23 pisteellä. Joukkueen tuorein vahvistus Nicchaeus Doaks aloitti seitsemän pisteen saaliilla.

 (STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

Näytä lisää vastaavia