28.10.2014 20:59 Tampereen Pyrintö kärsi ensimmäisen tappionsa Baltian liigassa, kun liettualainen Pieno Zvaigzdes vei sarjapisteet nimiinsä jatkoajan jälkeen 76-74 (33-36, 69-69). Ratkaisevat pisteet liettualaiset heittivät kotikentällään vapaaheittoviivalta.

Damon Williams näytti jo ratkaisseen pelin Liettuassa Pyrinnölle, mutta isännät nousivat sillasta.

Alex Vaenerberg ja Pyrintö kohtaavat perjantaina Korisliigassa Namika Lahden. Kuvat: Kai Kilappa.
Pyrintö hallitsi peliä läpi ottelun, mutta isännät lähtivät nousuun päätösneljänneksellä kymmenen pisteen takaa-ajoasemasta. Liettualaiset käyttivät hyväkseen Pyrinnön virheongelmia vieden kuuden minuutin pätkän 14-2.
Varsinaisen peliajan viimeisillä hetkillä Damon Williams (10/8/4 syöttöä) kulutti pelikellon lähes loppuun upottaen kakkosen levyn kautta sisään.
Pieno Zvaigzdesille jäi kuitenkin 1,2 sekuntia aikaa, jonka aikana kotijoukkueen Aidas Viskontas (12/10/3 syöttöä/4 riistoa) onnistui tasoittamaan pelin jatkoajalle.
Jatkoajalla Pyrintö johti kolmella pisteellä, mutta Tauras Jogelan (18/9/3 syöttöä) kolmonen toi ottelun jälleen tasoihin 74-74. Viskontas ratkaisi loppunumerot vapaaheittoviivalta.
- Neljännessä erässä peli näytti jo ratkeavan, mutta emme vain jaksaneet pitää intensiteettiä yllä. Kaveri pääsi muutamalla onnistumisella mukaan ja jatkoajalle, Pieti Poikola kommentoi.
- Jatkoaika oli aika erikoista pelaamista, sillä molemmat joukkueet olivat todella puhki. Hetkittäin lopetimme pelaamisen täysin mitä ei vain saisi tapahtua.
Williamsin lisäksi Pyrinnön pistenikkareihin kuuluivat Antero Lehto (18/3), Topias Palmi (14/5) ja Asenso Ampim (11/9).
Miesten I divisioona A:ssa runkosarja saatiin päätökseen ACO Basketin hallinnassa, ja pudotuspeliparit ovat nyt selvillä jännittävien päätöskierrosten jälkeen. Samaan aikaan I divisioona B:ssä käydään kiivasta kamppailua niin kärkipäässä kuin häntäpäässä. Naisten I divisioonassa nähtiin tärkeitä onnistumisia kaikissa kolmessa lohkossa, ja muun muassa Catz sekä Feeniks Basket kohensivat asemiaan vakuuttavilla kotivoitoilla.
Susijengi pääsee seitsemännen kerran peräkkäin täyden kotiyleisön eteen, kun joukkue kohtaa seuraavaksi Unkarin MM-karsinnassa Veikkaus Arenalla Helsingissä 3. heinäkuuta.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä. Ilmoittautuminen on avoinna 7.4. asti.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.