3.9.2010 Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut pelikauden 2010-11 kattavat sopimukset Jari Pulkkisen ja Pekkä Setälän kanssa. Sekä Pulkkinen että Setälä oli voittamassa Pyrinnölle viime keväänä seuran historian ensimmäistä Suomen mestaruutta.
Jari Pulkkinen liittyi Suomen mestaruutta viime keväänä juhlineen Tampereen Pyrinnön laajaan jatkajakaartiin. Kuva: Tytti Nuoramo.
Pyrinnöllä on tuoreiden jatkopestien lisäksi sopimukset tulevasta kaudesta Olli Ahvenniemen, Joni Harjulan, Antero Lehdon, Jesse Niemen, Antwine Williamsin ja Damon Williamsin sekä 18-vuotiaiden poikien maajoukkuepelaajien Osku Heinosen ja Alex Vaenerbergin kanssa.
26-vuotias ja 203-senttinen Pulkkinen muodostaa yhdessä Ahvenniemen kanssa Pyrinnön korinalusosaston tulevallakin kaudella.
Viime kaudella Pulkkinen oli merkittävässä roolissa varsinkin puolustuspäässä pelaten joukkueen aloitusviisikossa 14 ottelussa. Koko kaudella Pulkkinen pelasi vajaat 15 minuuttia ottelua kohden 3,1 pisteen ja 2,7 levypallon keskiarvoilla.
185-senttiselle ja 20-vuotiaalle Setälälle kirjattiin reilut seitsemän minuuttia 3,1 pistettä ottelua kohden 37 pelatussa ottelussa. Setälä täydentää sopimuksellaan Pyrinnön nuoriso-osastoa ja nuorten maajoukkueesta tuttuja nimiä Niemeä, Heinosta ja Vaenerbergia.
- Jarin (Pulkkinen) ja Ollin (Ahvenniemi) vahvuudet täydentävät toinen toisiaan. Jari on tehnyt kovan työn kesällä, eikä hän ole ollut kertaakaan kesän jälkeen näin hyvässä kunnossa. Tulevalla kaudella Pule (Pulkkinen) tulee viihdyttämään yleisöä entistä useammin ilmavilla donkeilla ja näyttävillä blokeillaan, uskoo Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.
- Pekka (Setälä) osoitti viime vuonna olevansa liigatasollakin kovanluokan heittäjä. Tällä kaudella odotan häneltä enemmän myös muuta pallollista pelaamista.
- Menestyksen lisäksi Pyrintö haluaa kasvattajaseurana tarjota nuorille lupauksille väylän liigatasolle. Merkittävänä apuna on yhteistyö Nokian kanssa, joka tarjoaa Pekalle, Alexille (Vaenerberg) ja Oskulle (Heinonen) mahdollisuuden pelata ajoittain myös I divisioonaa. Tämä vie koko alueen koripalloa eteenpäin, valottaa Poikola.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.