3.4.2003 Vantaalainen Pussihukat pääsi kuin pääsikin juhlimaan torstaina seuran historian ensimmäistä miesten SM-mitalia. Reilussa 15 pisteen etumatkassa torstaiseen peliin KTP:tä vastaan lähtenyt PuHu voitti myös toisen osaottelun, tällä kertaa lukemin 105-103. Näin PuHu sai pronssiset arvometallit kaulaansa yhteistuloksella 212-195.
Ennen tätä kautta PuHu ei ollut voittanut historiansa aikana yhtään SM-pudotuspeliä ottelusarjasta puhumattakaan. Nyt voittoja kertyi kaikkiaan viisi.
Ottelun alussa nähtiin yhden miehen show, kun PuHu:n Erron Maxey oli selkeästi päättänyt, että ote pronssimitaleihin pitää. Hän teki ”hukkalauman” 18 ensimmäisestä pisteestä peräti 12. KTP pysytteli lähituntumassa, vaikka tuhrikin useampia avopaikkoja.
Toisen jakson alussa KTP:lla oli etsikkoaikansa. Se sai heiton uomiinsa ja repäisi vajaan kolmen minuutin jakson 12-3. KTP:n johto oli tuolloin 40-33, eikä 15 pisteen kurominen tuntunutkaan enää niin mahdottomalta. PuHu kuitenkin vastasi heti samalla mitalla. Puolitoista minuuttia myöhemmin tilanne oli PuHu:lle 41-40. Tämän jälkeen suuria eroja ei enää päässyt syntymään, vaan joukkueet vastasivat tasaisesti toistensa tulivoimaan.
- Oikea joukkue voitti tänään. PuHu:lla oli enemmän halua ja yritystä. He oli puhtaasti parempia, tunnusti KTP-kippari Roope Mäkelä voittajia.
Suurimmat moitteet Mäkelä latasi joukkueensa puolustukselle, jonka heikkoudesta kertovat myös Pussihukkien tehdyt 105 pistettä. KTP ei saanut kuriin millään Maxeyta, joka oli kentän ylivoimainen hahmo. Hän teki kaikkiaan 34 pistettä. Ratkaisevassa roolissa olivat myös nuorukaiset Elias Kajander ja Nanayaw Awuah-Addae, jotka jättivät puolustuksellaan KTP:n syömähampaan Mäkelän 14 pisteeseen. Kajander pussitti lisäksi 14 pistettä.
- Kajander ja ”Nanski” (Awuah-Addae) ovat tällä kaudella osoittaneet olevansa SM-sarjakavereita. Minun kirjoissani he ovat kauden kehittyneimmät pelaajat, kiitteli PuHu-luotsi Tomi Kaminen nuoria suojattejaan.
Timo Parviainen osallistui PuHu:n koritalkoisiin 16 pisteellään. Kaikkiaan PuHu heitti erinomaisesti. Sen kahden pisteen heitoista upposi huikeat 69,4 prosenttia (34/49). Lisäksi kotijoukkue vei levypallot 42-20, joka kertoo lujasta taistelutahdosta.
- Ennen peliä minulla oli pieni pelko. 15 pistettä on sellainen johto, että hyvänolon tunne saattaa hiipiä puseroon. Pojat osoittivat kuitenkin hieno asennetta, kun näin ei käynyt. Joukkuehenki ja työmoraali ovat koko kauden ajan pysyneet hyvinä.
Viime kauden jälkeen PuHu menetti seitsemän avainpelaajansa. Heidän tilalleen ei hankittu suuria nimiä, vaan nuoria pelaajia. Nuoret kiittivät luottamuksesta, josta tuloksena nyt SM-pronssi.
- Onhan tämä hirveä yllätys, että menestyimme näin hyvin. Kesällä vielä oli puhetta, että saako PuHu joukkuetta kokoon, Kaminen iloitsi.
Pronssiottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa KTP:n Roope Mäkelä julkaisi myös uutisen. 29-vuotias Mäkelä on solminut KTP:n kanssa 1+1-vuotisen jatkosopimuksen.
Mäkelä pelasi terveen kauden KTP:n paidassa esiintyen joukkueen kaikissa 48 SM-ottelussa. SM-runkosarjassa hän teki keskimäärin 18,0 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi Mäkelä 4,03 koriinjohtanutta syöttöä. Pudotuspeleissä tahti vain kiihtyi. Pudotuspeleissä Mäkelä nakutti 21,3 pistettä/ottelu.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Mikael Jantunen teki täydellistä työtä upottamalla vappuaattoiltana kaikki yhdeksän heittoaan , kun hallitseva mestari Fenerbahce peittosi Zalgiris Kaunasin näytöstyyliin 86-74 (51-33) Euroliigan toisessa puolivälieräottelussa. Fenerbahce johtaa puolivälieräsarjaa voitoin 2-0 ja on yhden voiton päässä paikasta Euroliigan Final Fourista.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
19-vuotiaiden poikien Suomen mestari selvisi tänään Kotkan Steveco Areenalla 1250 katsojan edessä, kun Ura Basket voitti KTP:n kolmannessa finaaliottelussa 91-98 ( 50-47).
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Kipinä Basket juhlii miesten I divisioona A:n mestaruutta viemällä finaalisarjan 3-1. Naisten I divisioonassa Espoo Basket Team II voitti finaalisarjan näytöstyyliin.
Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.
Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.