PuHu piti pintansa, otti historiallisen pronssin

3.4.2003 Vantaalainen Pussihukat pääsi kuin pääsikin juhlimaan torstaina seuran historian ensimmäistä miesten SM-mitalia. Reilussa 15 pisteen etumatkassa torstaiseen peliin KTP:tä vastaan lähtenyt PuHu voitti myös toisen osaottelun, tällä kertaa lukemin 105-103. Näin PuHu sai pronssiset arvometallit kaulaansa yhteistuloksella 212-195.

Ennen tätä kautta PuHu ei ollut voittanut historiansa aikana yhtään SM-pudotuspeliä ottelusarjasta puhumattakaan. Nyt voittoja kertyi kaikkiaan viisi.

Ottelun alussa nähtiin yhden miehen show, kun PuHu:n Erron Maxey oli selkeästi päättänyt, että ote pronssimitaleihin pitää. Hän teki ”hukkalauman” 18 ensimmäisestä pisteestä peräti 12. KTP pysytteli lähituntumassa, vaikka tuhrikin useampia avopaikkoja.

Toisen jakson alussa KTP:lla oli etsikkoaikansa. Se sai heiton uomiinsa ja repäisi vajaan kolmen minuutin jakson 12-3. KTP:n johto oli tuolloin 40-33, eikä 15 pisteen kurominen tuntunutkaan enää niin mahdottomalta. PuHu kuitenkin vastasi heti samalla mitalla. Puolitoista minuuttia myöhemmin tilanne oli PuHu:lle 41-40. Tämän jälkeen suuria eroja ei enää päässyt syntymään, vaan joukkueet vastasivat tasaisesti toistensa tulivoimaan.

- Oikea joukkue voitti tänään. PuHu:lla oli enemmän halua ja yritystä. He oli puhtaasti parempia, tunnusti KTP-kippari Roope Mäkelä voittajia.

Suurimmat moitteet Mäkelä latasi joukkueensa puolustukselle, jonka heikkoudesta kertovat myös Pussihukkien tehdyt 105 pistettä. KTP ei saanut kuriin millään Maxeyta, joka oli kentän ylivoimainen hahmo. Hän teki kaikkiaan 34 pistettä. Ratkaisevassa roolissa olivat myös nuorukaiset Elias Kajander ja Nanayaw Awuah-Addae, jotka jättivät puolustuksellaan KTP:n syömähampaan Mäkelän 14 pisteeseen. Kajander pussitti lisäksi 14 pistettä.

- Kajander ja ”Nanski” (Awuah-Addae) ovat tällä kaudella osoittaneet olevansa SM-sarjakavereita. Minun kirjoissani he ovat kauden kehittyneimmät pelaajat, kiitteli PuHu-luotsi Tomi Kaminen nuoria suojattejaan.

Timo Parviainen osallistui PuHu:n koritalkoisiin 16 pisteellään. Kaikkiaan PuHu heitti erinomaisesti. Sen kahden pisteen heitoista upposi huikeat 69,4 prosenttia (34/49). Lisäksi kotijoukkue vei levypallot 42-20, joka kertoo lujasta taistelutahdosta.

- Ennen peliä minulla oli pieni pelko. 15 pistettä on sellainen johto, että hyvänolon tunne saattaa hiipiä puseroon. Pojat osoittivat kuitenkin hieno asennetta, kun näin ei käynyt. Joukkuehenki ja työmoraali ovat koko kauden ajan pysyneet hyvinä.

Viime kauden jälkeen PuHu menetti seitsemän avainpelaajansa. Heidän tilalleen ei hankittu suuria nimiä, vaan nuoria pelaajia. Nuoret kiittivät luottamuksesta, josta tuloksena nyt SM-pronssi.

- Onhan tämä hirveä yllätys, että menestyimme näin hyvin. Kesällä vielä oli puhetta, että saako PuHu joukkuetta kokoon, Kaminen iloitsi.

Mäkelä solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen

Pronssiottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa KTP:n Roope Mäkelä julkaisi myös uutisen. 29-vuotias Mäkelä on solminut KTP:n kanssa 1+1-vuotisen jatkosopimuksen.

Mäkelä pelasi terveen kauden KTP:n paidassa esiintyen joukkueen kaikissa 48 SM-ottelussa. SM-runkosarjassa hän teki keskimäärin 18,0 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi Mäkelä 4,03 koriinjohtanutta syöttöä. Pudotuspeleissä tahti vain kiihtyi. Pudotuspeleissä Mäkelä nakutti 21,3 pistettä/ottelu.

Asiat

 
30.1.2026 21:20 Sudenpennut

16-vuotiaiden poikien maajoukkue myllytti 140 pistettä Bulgarian kaadossa

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue pelasi toisen ottelunsa Unkarin Székesfehérvárissa pelattavassa kansainvälisessä turnauksessa. Sudenpennut nappasi ylivoimaisen voiton Bulgariasta numeroin 140-54 (75-26).

30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

30.1.2026 13:45 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä monivaiheinen alkukausi – ”Tämä on bisnestä ja tilanteet muuttuvat”

Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.

30.1.2026 11:19 Valmentajat

Olivia Eklund siirtyy valmentamaan Sveitsiin

Tapiolan Hongan pitkäaikainen juniorivalmentaja Olivia Eklund, 29, siirtyy valmentamaan sveitsiläiseen koripalloseura Swiss Centraliin sekä yhteistyössä Kriens Basketballiin. Tämän lisäksi Eklund on myös solminut sopimuksen sveitsiläisen ProBasketin kanssa.

30.1.2026 08:11 Susijengi

Belgia nimesi ehdokkaansa helmi-maaliskuun Susijengi-kohtaamisiin

Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.

29.1.2026 21:25 Sudenpennut

16-vuotiaiden poikien turnaus Unkarissa käynnistyi voitolla – Sudenpennut löylytti latvialaista Ekselences Centrsiä

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue aloitti tänään neljän ottelun mittaisen turnausurakkansa Unkarin Székesfehérvárissa. Sudenpennut kaatoi Latvian koripalloliiton akatemiajoukkue Ekselences Centrsin 63-100 (35-48).

29.1.2026 11:45 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue Unkarissa: ”Olemme halunneet vastata kansainvälisen koripallon laajentuneeseen tasoon”

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa torstaista sunnuntaihin neljä kansainvälistä ottelua Unkarin Székesfehérvárissa. Perinteisen maaottelukalenterin ulkopuolella pelattavalla turnauksella vastataan kansainvälisen koripallon laajentuneeseen tasoon.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

26.1.2026 22:55 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 4

Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.

Näytä lisää vastaavia