27.3.2014 Perinteikäs kotkalainen KTP-Basket on solminut kaudesta 2014/15 alkavan 1+1-vuotisen päävalmentajasopimuksen Suomen naisten koripallomaajoukkueen päävalmentajan Anton Mirolybovin, 36, kanssa.

Anton Mirolybov siirtyy juhannuksen jälkeen KTP-Basketin peräsimeen. Kuva: Francois Perthuis.
Nuoresta iästään huolimatta Mirolybov on jo kokenut valmentaja, joka on toiminut päävalmentajana mm. Kouvolan Kouvoissa ja Saksan Bundesliigassa.
Suomen naisten maajoukkueen päävalmentajan tehtävän lisäksi Mirolybov on valmentanut tällä kaudella Saksan Pro B:ta pelaavaa UBC Hannover Tigersiä. Mirolybov aloittaa KTP:n päävalmentajana juhannuksen jälkeen.
KTP-Basketin hallituksen puheenjohtaja Jyrki Lindström on tyytyväinen ilmoittaessaan uuden päävalmentajan nimen.
– Meillä on ollut tapana ottaa sellaisia pelaajia ja valmentajia, jotka itsekin todella haluavat tänne. Mirolybov ilmaisi heti kiinnostuksensa ja asiat etenivät nopeasti, Lindström kertoo.
– Olen tosi iloinen sopimuksesta. On hienoa tulla niin perinteikkääseen koriskaupunkiin, jossa tehdään hyvää työtä. Kotkassa on mahtavat fanit ja kulttuuri, joten on selvää, että menestystä lähdetään hakemaan, Mirolybov suunnittelee.
Mirolybov on tehnyt pitkän päivätyön Suomen juniorimaajoukkueissa ja nuorten pelaajien kehittäminen olikin iso syy Mirolybovin valintaan.
– Vanhasta viisastuneena sopimus on mallia 1+1, mutta tarkoituksena on saada Mirolybovista pitkäaikainen päävalmentaja. Hän on valmentanut nuorisomaajoukkueissa myös Michael Poundsia ja Samuli Vanttajaa, joten tuttuja pelaajiakin joukkueesta löytyy, valottaa Lindström.
– Tulen tekemään kaikkeni sellaisten pelaajien kehityksen eteen, jotka itse haluavat kehittyä, Mirolybov toteaa.
Mirolybov seuraa KTP:n päävalmentajana Sami Toiviaista, joka ilmoitti maaliskuun alussa siirtyvänsä kauden jälkeen muualle.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.