Peter Cipriano Kouvojen sentteriksi

24.9.2007 Korisliigassa pelaava Kouvot testaa sentteri Peter Ciprianoa. Viime kauden 206-senttinen, 110–kiloinen ja 24-vuotias Cipriano pelasi kovatasoisessa Saksan pääsarjassa. Cipriano valmistui Southernin yliopistosta vuonna 2006.

Saksan Bundesliigassa Cipriano pelasi BG Karlsruhen riveissä viime kaudella 34 ottelua 6,5 pisteen, 5,9 levypallon ja 22,4 minuutin keskiarvoilla. Viimeisen yliopistokauden keskiarvot olivat Southernissa 10,2 pistettä, 8,9 levypalloa sekä 1,3 koriin johtanutta syöttöä ja torjuntaa.   

 - Peter on puhdas sisäpelaaja. Urheilullisena ja vahvana pelaajana hänen pitäisi pystyä tuomaan joukkueeseemme apuja levypalloihin. Joukkueemme on harjoitellut hyvin ja uskon Peterin saapumisen myötä olevamme entistä iskukykyisempiä, kommentoi tyytyväinen päävalmentaja Jukka Toijala. 

- Olen innoissani pelaamisesta Suomessa. Toivon pystyväni auttamaan omalta osaltani Kouvoja. Ystäväni John Allen kertoi minulle, että Kouvoilla on hyvä valmentaja ja seura hoitaa asiat hyvin sekä myös sen, että he tukevat pelaajaa tausta-asioissakin, kommentoi juuri maahan saapunut Cipriano. 

Kouvoilla on entuudestaan sopimukset Wayne Bernardin, Tuomas Iisalon, Samu Kaaresvirran, Jukka Katajan, Tero Laitisen, Matti Nuutisen, Heikki Oksasen, Corey Smithin ja Roope Suonion kanssa. Kouvojen testaama Ian Johnson ei saanut sopimusta.  

Kouvojen osalta Korisliiga alkaa 6. lokakuuta kiihkeällä paikallisottelulla, kun Mansikka-aholle saapuu KTP. Sitä ennen Kouvot pelaa ensi keskiviikkona Karkkilassa Suomen cupia, jossa vastustajana on Team Componenta.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

Näytä lisää vastaavia