Peli-Karhut tarrasi mestaruuden syrjään

10.4.2011 Kotkan Peli-Karhut hyödynsi kotikenttäetunsa kolmannessa SM-finaaliottelussa ja peittosi Karhuvuoressa vierailleen Catz Lappeenrannan numeroin 75–66 (45–36). Voiton myötä Peli-Karhut siirtyi otteluvoitoissa 2–1-johtoon ja eteni askeleen lähemmäs viime kevään hopeiden kirkastamista. Mestaruus on katkolla PeKalle tiistaina Lappeenrannassa.

Krystal Vaughn ja PeKa runttasivat voiton kolmannessa finaalissa.

Kaisa Tuuren Catz on tiistaina pakkovoiton edessä, mikäli mielii jatkoa finaalisarjalle. Kuvat: Kai Kilappa & Matti Koskinen.

PeKa aloitti ottelun räväkästi voittamalla ensimmäisen jakson 29–15. Catz tuli kuitenkin toiselle jaksolle selvästi kovemmalla sykkeellä ja kavensi takamatkan yhdeksään pisteeseen ennen puoliaikaa.

Kolmannella jaksolla PeKa otti taas vahvemman otteen pelistä ja sai pidettyä Catzin hyökkäykset kurissa.  Catzin ryhtiliike viimeisellä neljänneksellä toi sen jo neljän pisteen päähän (68–64) reilut neljä minuuttia ennen pelin päättymistä. PeKa onnistui kuitenkin ottamaan lopussa arvokkaita pisteitä ja pitämään samalla puolustuksensa kasassa. Samaan aikaan Catz-pelaajat sortuivat virheisiin ja heittelivät ohi, mikä takasi PeKalle voiton.

- Ei mikään nätti voitto, mutta voitto kuitenkin. Aloitimme taas hyvin, mutta nukahdimme sitten jotenkin. Emme onnistuneet puolustamaan riittävästi jaksojen alussa, jolloin Catz pääsi iskemään. Pidimme onneksi pintamme loppuun asti, huojentunut PeKa-luotsi Seppo Kurki mietti.

Parketin tehokkain oli kotijoukkueen Krystal Vaughn, joka heitti 26 pistettä ja kauhoi 12 levypalloa. Vaughnin joukkuetoveri Amanda Lassiter kirjautti tililleen 16 pistettä, 17 levypalloa sekä viisi syöttöä. Shanika Freeman komppasi tehoin 10/10.

Catzin ehdoton kärkinimi ja ottelun toiseksi paras oli Lisa Lee, joka pussitti 23 pistettä ja otti viisi levypalloa. Hanna Vapamaa puolestaan kunnostautui yhdeksällä pisteellä ja 12 levypallolla.

Finaalisarja jatkuu Lappeenrannassa tiistaina 12. huhtikuuta, jolloin Suomen mestaruus on katkolla PeKalle.

- Tässä vaiheessa kumpikaan joukkue tuskin onnistuu yllättämään toista. Eiköhän tämä ratkea siihen, kumpi jaksaa painaa loppuun asti, Kurki alleviivasi.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

Näytä lisää vastaavia