13.11.2010 Naisten SM-sarjaa johtava Kotkan Peli-Karhut voitti kotonaan pelanneen Keravan Energia Teamin selvin lukemin 89–58 (45–28). Parketin kuningatar oli odotetusti PeKan ykkössentteri Krystal Vaughn, jolle kirjattiin 39 pistettä, kymmenen levypalloa ja kuusi riistoa.
PeKan Krystal Vaughn oli hurjassa iskussa, kun kotkalaiset löivät Keravan.
Reetta Piipari ja Catz pitivät Huiman kurissa. Kuvat: Kai Kilappa & Kimmo Metsälä.
Selvänä altavastaajana otteluun lähtenyt sarjajumbo Energia Team pysyi PeKan vauhdissa vain ensimmäisen erän, jonka se hävisi yhdellä pisteellä (20–21). Peli oli käytännössä ohi jo toisessa erässä, jonka PeKa vei numeroin 24–8. Vaughn nosteli kahdessa ensimmäisessä erässä huikeat 22 pistettä. PeKa piti kovaa vauhtia yllä vielä kolmannen erän, mutta saattoi jo jäähdytellä viimeisessä.
PeKan Amanda Lassiter (11/15) sekä Jill Martin (14/8) pääsivät myös hyville tehoille.
Kotijoukkue Energia Teamin sielu oli 17 pistettä takonut ja komeat 18 levypalloa poiminut amerikkalais-kroatialainen vahvistus Lisa Karcic.
Sarjakakkonen Lappeenrannan Catz löylytti vierasjoukkue Äänekosken Huimaa lukemin 68–56 (43–7), kun joukkueet kohtasivat naisten SM-sarjan lauantain pelikierroksella Lappeenrannan urheilutalolla.
Emäntien 20-vuotias laituri Kerttu Jallai heitti 18 pistettä ja haki kuusi levypalloa. Pelintekijä Reetta Piipari (16/3) sekä sentteri Elizaveta Kityzina (15/12) kuuluivat myös Catzin parhaimmistoon.
Vieraiden paras oli ikivetreä sentteri Kenya Robinson, jonka saalis oli 17 pistettä ja 10 levypalloa. Huiman muita onnistujia olivat Sade Morris (12/8) sekä Michele Jones (10/7).
Huima oli kaksi ensimmäistä erää pelkkä vastaantulija. Toisessa erässä Huiman ainoan onnistuneen heiton sai pussiin Kenya Robinson. Erä meni Catzille tyrmäävin luvuin 27–2. Huima voitti kaksi viimeistä erää, mutta loppukiri tuli liian myöhään. Huima on sarjassa neljäntenä viidellä voitolla ja kolmella tappiolla.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.
Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.
BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.
Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.
Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.