Pekkola ja Mäkäläinen uusille tasaluvuille

26.1.2012 Perinteikkään Lahden NMKY:n kasvatit ja Korisliigaa pelaavien Namika Lahden ja Kauhajoen Karhun runkopelaajat Sami Pekkola ja Vesa Mäkäläinen hyppäsivät keskiviikkona uusille tasaluvuille. Pekkola pelasi 200. runkosarjaottelunsa loimaalaista Nilan Bisonsia vastaan ja Mäkäläinen sieppasi 1000. levypallonsa Kauhajoen Karhun kohdatessa ToPon.

Vesa Mäkäläinen kaapi keskiviikkona uransa 1000. levypallon..

..ja Sami Pekkola pelasi 200. runkosarjaottelunsa. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä.

Kaksimetrinen, 28-vuotias Sami Pekkola pelasi pääsarjauransa 200. ottelun eilen keskiviikkona Namika Lahden kohdatessa loimaalaisen Nilan Bisonsin. Yhdeksättä kauttaan pääsarjassa pelaava Pekkola astui ensimmäisen kerran liigaparketeille 7. helmikuuta 2001 Namika Lahden paidassa vierasottelussa KTP:ta vastaan.

Pekkolan yhden ottelun piste-ennätys on 28, ja hän on heittänyt urallaan yhteensä 2096 runkosarjapistettä (keskiarvo 10,5). Pekkola on myös pelannut 31 playoff-ottelua, joissa hän on upottanut 203 pistettä (6,6).

 

Pekkola palkittiin liigan parhaana kuudentena pelaajana 2004 ja hän voitti Suomen mestaruuden 2009 Namika Lahden riveissä. Pekkola on pelannut myös seitsemän nuorten maaottelua. Namika Lahden lisäksi hän on edustanut Lappeenrannan NMKY:ta sekä St. Francis New Yorkin joukkuetta USA:n yliopistoliiga NCAA:ssa.

 

Kaksimetrinen, 25-vuotias Vesa Mäkäläinen ylitti puolestaan 1000 levypallon rajan keskiviikkona Kauhajoen Karhun lyödessä ToPon. Mäkäläinen on siepannut urallaan nyt yhteensä 1008 levypalloa runkosarjan ottelussa (keskiarvo 5,2).

 

Seitsemättä kauttaan kotimaan pääsarjatasolla pelaava Mäkäläinen on heittänyt runkosarjaurallaan 1761 pistettä, jonka lisäksi hän on viimeistellyt 320 pistettä pelaamassaan 38 playoff-ottelussa.

 

Mäkäläinen voitti Suomen mestaruuden Namika Lahden paidassa 2009. Hänet on palkittu Korisliigan finaalien arvokkaimpana pelaajana (2009), liigan parhaana puolustajana (2009, 2011), Korisliigan vuoden tulokkaana (2006), kehittyneimpänä pelaajana (2009) sekä parhaana kuudentena pelaajana (2007).

 

Namika Lahden ja Kauhajoen Karhun lisäksi Mäkäläinen on edustanut ruotsalaista Luulajan Plannjaa, jonka paidassa hän saavutti keväällä 2010 Ruotsin Basketliganin hopeaa. Mäkäläinen on myös pelannut 28 miesten ja 54 nuorten maaottelua, ja viime kesänä hän voitti yhdessä Suomen maajoukkueen kanssa Pohjoismaiden mestaruuden. Mäkäläinen kuului myös Suomen maajoukkueeseen kesän 2011 EM-kisoissa.

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia