3.9.2003 BC Nokian naisten SM-joukkue vahvistuu Yhdysvalloista Suomeen palaavalla Paula Penttilällä. 23-vuotias ja 172-senttinen pelintekijä vietti viimeiset neljä vuotta Middle Tennessee Staten yliopistossa.
Penttilä kuului Middle Tennessee Staten luottopelaajiin. Viime kaudella hän oli avausviisikossa neljää ottelua lukuunottamatta kaikissa joukkueen 30 pelissä. Penttilä pelasi keskimäärin 27,8 minuuttia ja merkkautti keskiarvoikseen 6,5 pistettä, 1,6 levypalloa ja 1,73 koriinjohtanutta syöttöä.
Suomessa Penttilä keskittyy SM-sarjapelaamisen ohella Tampereella aloittamiinsa lääketieteen opintoihin. Middle Tennessee Statessa hän luki mikrobiologiaa.
Penttilä oli naisten koripallojoukkueessa, joka viikonvaihteessa päätti urakkansa Etelä-Koreassa pelatuissa Universiadeissa. Urallaan hän on pelannut kaikkiaan 22 naisten maaottelua.
Niinikään naisten SM-sarjassa pelaava Forssan Alku on myös vahvistanut joukkuettaan. Uusina niminä FoA:n kokoonpanoon on liitetty Salon Palloilijoista siirtyvä Johanna Saukkonen ja Helsingin NMKY:stä siirtyvä Sanna Ruottinen. Jo aiemmin Forssan väreihin vaihtoivat Pauliina Oksanen (EBT) ja Siiri Nuutinen (PuHu).
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.
Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.
Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.