Pantterit jo neljännen kerran Baltian liigan lopputurnaukseen

1.3.2004 Koripalloilun naisten Baltian liigan (BWBL) runkosarjan viimeiset ottelut pelattiin viime viikonvaihteessa Espoossa. Suomesta liigan osallistuvien joukkueiden Pantterien ja Team Espoon tilanne oli ennen viimeisiä kamppailuja hankala. Espoolaisten jatkonpääsy ei ollut enää joukkueen omissa käsissä ja Pantterien oli voitettava vaikeaksi vastustajaksi arvioitu liettualainen LKKA-Kaunas. Pantterit onnistui tehtävässään ja eteni neljättä kertaa peräkkäin liigan lopputurnaukseen.

Team Espoon mahdollisuudet kahdeksan parhaan pudotuspeleihin karahtivat jo lauantain ensimmäisessä ottelussa, jossa Aneta Kausaitella vahvistettu joukkue hävisi kaunasilaiselle Laisvelle tylyin koriluvuin 64–107. Heidi Adler kokosi 19 pistettä ja nuori Johanna Achrén nosteli 11 pistettä keräten samalla yhdeksän levypalloa.  

Pantterien peli LKKA-Kaunasia oli tiukka loppuun saakka. Pantterit pyristeli niukassa johdossa käytännössä koko pelin ajan. Ottelun puolivälissä olivat helsinkiläisten johtolukemat 38–30 ja voitto koripistein 71–69 varmisti paikan BWBL:n kahdeksan parhaan joukkueen pudotuspeleihin jo neljäntenä vuonna peräkkäin. Pantterien tehopelaaja oli erinomaisesti ratkaissut Susanna Rinta, joka heitti 24 pistettä. Heli Roukanoja taisteli pitkien liettualaisten keskeltä 14 levypalloa ja rankaisi hyökkäyspäässä vastustajia 15 pisteellä. Lea Hakalan (16/6) omaa luokkaansa oleva kokemus tuli jälleen tiukassa paikassa hienosti esille. Pantterien peliä johtanut Lotta Koskela heitti viisi pistettä. 

Sunnuntaina Pantterit kiusasi Liettuan ehkä tämän hetken kovinta joukkuetta Laisvea minkä pystyi, mutta joutui taipumaan lukemin 62–80. Merkittävää pelissä oli, että helsinkiläisten korintekijä oli Saara Eskola, joka pussitti 18 pistettä ja kahmi yhdeksän levypalloa. Kauden paras peli tietänee kasvavaa vastuuta SM-sarjan ratkaisuotteluissa. Team Espoo pelasi tasaisen ottelun LKKA-Kaunasia vastaan, mutta ottelun loppuhetkillä vieraiden kovat korille ajot olivat liikaa Espoon puolustukselle ja Kaunas karkasi 70-63-voittoon.  

Jatkotoiveiden hautautumisesta huolimatta jäi espoolaisille hyvä maku Baltian liigan otteluista. Espoon joukkueen kapteeni Heidi Adler piti kokonaisuudessaan kaikkia kuutta turnausta onnistuneina tapahtumina.  

– Erilaiset vastustajat sekä paljon fyysisempi pelitapa antavat sopivaa kovuutta kauden viimeisiä pelejä ajatellen.  

Pantterien kolmesta kaudelle asetetuista tavoitteista on nyt täyttynyt kaksi. Suomen Cupin voiton lisäksi sanoivat valmentajat Mikko Kurki ja Annamaija Keturi syksyllä, että pääsy Baltian liigassa kahdeksan parhaan joukkoon täysammattilaisten pariin täysin kotimaisella joukkueella, olisi upea suoritus. Kolmas tavoite on mestaruuspokaalin palauttaminen Töölön Kisahallin palkintokaappiin.  

Kymmenettä kertaa pelattavan Baltian liigan kahdeksan parhaan pudotuspelit pelataan 26.–28. maaliskuuta Liettuassa. Turnaukseen selvisivät Panttereiden lisäksi viime vuoden voittaja Lietuvos Telkomas, Arvi, Laisve ja Snaige Liettuasta, latvialaiset TTT Riika, valkovenäläinen Olimpia Grodno sekä venäjäläinen Baltiskaja Zvezda.  



Lisätietoja: http://www.bwbl.lt/

Asiat

 
16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

16.12.2025 09:01 NBA

Jazz jatkoaikavoittoon Mavericksista – Markkanen 33 pistettä, 16 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.

15.12.2025 16:41 Erotuomarit

Suomen FIBA-tuomarit toimivat viikoittain kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä

Suomessa toimii tällä hetkellä kahdeksan FIBA-lisensoitua erotuomaria, jotka viheltävät kansainvälisissä otteluissa viikoittain. Tie FIBA-tuomariksi on vaativa ja vaatii poikkeuksellista sitoutumista jo puhtaasti matkustusmäärän vuoksi. Palkintona on paikka kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä.

15.12.2025 11:27 Pääjuttu

NVS 2026: Lotta Vesiluoman puheenvuoro täydentää seminaarin ohjelman

Nuorisovalmennusseminaarin viimeinen esiintyjä on vahvistunut Lotta Vesiluoman muodossa. Seminaariin voi ilmoittautua 5.1. saakka.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

13.12.2025 19:19 Naisten Korisliiga

Veto jatkoi kovaa virettään

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.

13.12.2025 07:24 NBA

Lauri Markkanen 26 pistettä, kun Jazz vei voiton Tuomas Iisalon Grizzliesistä

NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.

12.12.2025 21:20 Naisten Korisliiga

ToPo:n kiri riitti voittoon Nokialla - myös PeKa ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.

12.12.2025 16:16 Susiladies

Sofia Pelanderin koripalloura päätökseen – pelipaita vaihtui lääkärintakkiin

Susiladiesin pitkäaikainen sentteri Sofia Pelander päätti mittavan pelaajauransa kauteen 2024–25. Uusi arki lääkärinä Ruotsissa tuo tilalle uudenlaisia haasteita ja tasapainoa.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

Näytä lisää vastaavia