28.11.2005 Viime viikonvaihteessa pelatuissa Baltian Liigan (BWBL) otteluissa Pantterit esitti kauden tähän asti parastaan ja voitti molemmat pelit. Erityisesti liettualaisen Arvin voittaminen sunnuntaina 86-74 oli kova suoritus ja yksi Panttereiden Baltian liiga-historian merkittävimpiä päänahkoja.
Tappio oli Liettuan kakkosjoukkueelle ensimmäinen Baltian Liigassa. Voittoja on kertynyt seitsemän ja tappiostaan huolimatta se jatkaa BWBL:n kärjessä. Arvi on täysammattilaisjoukkue, jonka kotipaikka on Marijampole. Arvi varmisti juuri viime viikolla pääsynsä FIBA:n Eurocupissa 16 parhaan joukkoon ja kohtaa pudotuspelien ensimmäisessä vaiheessa ranskalaisen vastustajan.
Ennen sunnuntain ottelua Arvin pistekeskiarvo Baltian liigan otteluissa oli yli 100 ja keskimääräinen voittomarginaali 40 pistettä. Viime vuonna Marijampolessa Arvi kukisti Pantterit luvuin 113-65. Pantterien alkukautta voi verrata jättimäisen palapelin tekoon. Uudella valmentajalla Ilpo Rantasella on ollut käytössään hyviä yksilöitä, mutta osaset eivät ole vielä täysin löytäneet paikalleen.
Viikonvaihteen jälkeen voi sanoa, että ainakin yksi toimiva viisikko on nyt kasassa. Susanna Rinta, Merike Andersson, Charlene Thomas, Hanna Rotinen ja Saara Eskola tuntuvat ymmärtävän toisiaan. He heittivät Arvia vastaan neljää vaille kaikki joukkueen pisteet.
- Saimme joukkueen rungon kunnolla kasaan vasta viimeisellä viikolla ennen sarjan alkua ja palapelimme viimeinen palanen, jenkkivahvistus Charlene Thomas saapui vasta viikko siten. Kun pelitahti on ollut kiivas, kunnon harjoitteluun on jäänyt vähemmän aikaa. Puoli joukkuetta on edellisvuodesta mennyt uusiksi, joten kaikki ottaa aikansa. Arvi-voitto kuitenkin osoittaa joukkueen potentiaalin. Kova voitto koko suomalaiselle naiskorikselle, kommentoi valmentaja Rantanen.
Vasta viikon Suomessa ollut 188-senttinen Charlene Thomas tuntuu urheilullisena pelaajana olevan oiva vahvistus Panttereille. Pitkiä liettualaisia vastaan Thomas heitti 19 pistettä ja repi 10 levypalloa. Koko viikonvaihteen kovin Pantteri oli kuitenkin Merike Anderson. Viron maajoukkuelaituri heitti Arvia vastaan 25 pistettä ja oli yhtä tehokas, kun Pantterit voitti perjantaina toisen liettualaisjoukkueen Lemminkäisen 86-50.
Pelin loppulukemat antavat vastustajasta väärän kuvan - Lemminkäinen ei ole huono joukkue vaan Pantterit pelasi hyvin. Pantterien tehoviisikon muista pelaajista peli-ilonsa löytänyt Susanna Rinta heitti Arvia vastaan 17 pistettä ja antoi viisi koriin johtanutta syöttöä. Hanna Rotinen (12/5) ja Saara Eskola (9/4) tekivät erityisen hyvää työtä myös puolustuskorilla.
Baltian Liigassa pelaa tällä kaudella 17 joukkuetta, joista seitsemän parasta pääsee mukaan pudotuspeleihin, jonne automaattisesti selviää Euroliigassa pelaava Liettuan ykkösjoukkue Lietuvos Telekomas. Kuudetta kertaa BWBL:ssä pelaava Pantterit on perinteisesti onnistunut pääsemään lopputurnaukseen, mutta tänä vuonna se on tavallista vaikeampaa.
Vastustajat ovat poikkeuksetta täysammattilaisjoukkueita, joiden budjeteista useat kovat miesjoukkueetkin olisivat kateellisia. Joukkueella on tällä hetkellä viisi voittoa ja kolme tappiota sarakkeessaan. Se oikeuttaa juuri seitsemänteen sijaan. Pantterien seuraava vastustaja on huiman historian omaava TTT Riika, joka parikymmentä vuotta sitten voitti vuodesta toiseen naisten Euroopan Cupin.
Kamppailu pelataan 16. joulukuuta Riikassa ja voitto olisi todella tärkeä, sillä latvialaiset ovat Pantterien tapaan voittaneet viisi ottelua kuluvalla kaudella. Juuri näiden joukkueiden kesken kamppaillaan tällä hetkellä viimeisestä lopputurnauspaikasta.
Lisätietoja Baltian liigasta www.bwbl.lt
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.
Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.
Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.
Kesän kuumin koripallosesonki on aivan kulman takana – ja 3x3 SM-kiertue 2026 kutsuu jälleen joukkueesi mukaan! Luvassa on urbaania kisatunnelmaa, kovatasoisia pelejä, yleisöä ja palkintorahaa.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Viimeisen kahden kauden ajan Korisliiga-kentillä vakuuttavaa jälkeä tehnyt Tapiolan Hongan kasvatti Samu Adler, 198 cm ja 18 vuotta, on valinnut yliopistojoukkueekseen Big East -konferenssissa pelaavan Butlerin. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokastiin Adlerin tavoin viime vuosina kuulunut Olavi Suutela siirtyy puolestaan Oregon Statesta UC San Diegon yliopistoon.
Pantterit voitti miesten I divisioona B:n suoraan kolmessa ottelussa. Miesten I divisioona A:ssa Kipinä Basket haki vierasvoiton ensimmäisestä finaalikohtamisesta. Naisten I divisioonan finaalit käynnistyvät tiistaina, kun Espoo Basket Team II ja Pyrintö Akatemia lyövät yhteen.