28.11.2005 Viime viikonvaihteessa pelatuissa Baltian Liigan (BWBL) otteluissa Pantterit esitti kauden tähän asti parastaan ja voitti molemmat pelit. Erityisesti liettualaisen Arvin voittaminen sunnuntaina 86-74 oli kova suoritus ja yksi Panttereiden Baltian liiga-historian merkittävimpiä päänahkoja.
Tappio oli Liettuan kakkosjoukkueelle ensimmäinen Baltian Liigassa. Voittoja on kertynyt seitsemän ja tappiostaan huolimatta se jatkaa BWBL:n kärjessä. Arvi on täysammattilaisjoukkue, jonka kotipaikka on Marijampole. Arvi varmisti juuri viime viikolla pääsynsä FIBA:n Eurocupissa 16 parhaan joukkoon ja kohtaa pudotuspelien ensimmäisessä vaiheessa ranskalaisen vastustajan.
Ennen sunnuntain ottelua Arvin pistekeskiarvo Baltian liigan otteluissa oli yli 100 ja keskimääräinen voittomarginaali 40 pistettä. Viime vuonna Marijampolessa Arvi kukisti Pantterit luvuin 113-65. Pantterien alkukautta voi verrata jättimäisen palapelin tekoon. Uudella valmentajalla Ilpo Rantasella on ollut käytössään hyviä yksilöitä, mutta osaset eivät ole vielä täysin löytäneet paikalleen.
Viikonvaihteen jälkeen voi sanoa, että ainakin yksi toimiva viisikko on nyt kasassa. Susanna Rinta, Merike Andersson, Charlene Thomas, Hanna Rotinen ja Saara Eskola tuntuvat ymmärtävän toisiaan. He heittivät Arvia vastaan neljää vaille kaikki joukkueen pisteet.
- Saimme joukkueen rungon kunnolla kasaan vasta viimeisellä viikolla ennen sarjan alkua ja palapelimme viimeinen palanen, jenkkivahvistus Charlene Thomas saapui vasta viikko siten. Kun pelitahti on ollut kiivas, kunnon harjoitteluun on jäänyt vähemmän aikaa. Puoli joukkuetta on edellisvuodesta mennyt uusiksi, joten kaikki ottaa aikansa. Arvi-voitto kuitenkin osoittaa joukkueen potentiaalin. Kova voitto koko suomalaiselle naiskorikselle, kommentoi valmentaja Rantanen.
Vasta viikon Suomessa ollut 188-senttinen Charlene Thomas tuntuu urheilullisena pelaajana olevan oiva vahvistus Panttereille. Pitkiä liettualaisia vastaan Thomas heitti 19 pistettä ja repi 10 levypalloa. Koko viikonvaihteen kovin Pantteri oli kuitenkin Merike Anderson. Viron maajoukkuelaituri heitti Arvia vastaan 25 pistettä ja oli yhtä tehokas, kun Pantterit voitti perjantaina toisen liettualaisjoukkueen Lemminkäisen 86-50.
Pelin loppulukemat antavat vastustajasta väärän kuvan - Lemminkäinen ei ole huono joukkue vaan Pantterit pelasi hyvin. Pantterien tehoviisikon muista pelaajista peli-ilonsa löytänyt Susanna Rinta heitti Arvia vastaan 17 pistettä ja antoi viisi koriin johtanutta syöttöä. Hanna Rotinen (12/5) ja Saara Eskola (9/4) tekivät erityisen hyvää työtä myös puolustuskorilla.
Baltian Liigassa pelaa tällä kaudella 17 joukkuetta, joista seitsemän parasta pääsee mukaan pudotuspeleihin, jonne automaattisesti selviää Euroliigassa pelaava Liettuan ykkösjoukkue Lietuvos Telekomas. Kuudetta kertaa BWBL:ssä pelaava Pantterit on perinteisesti onnistunut pääsemään lopputurnaukseen, mutta tänä vuonna se on tavallista vaikeampaa.
Vastustajat ovat poikkeuksetta täysammattilaisjoukkueita, joiden budjeteista useat kovat miesjoukkueetkin olisivat kateellisia. Joukkueella on tällä hetkellä viisi voittoa ja kolme tappiota sarakkeessaan. Se oikeuttaa juuri seitsemänteen sijaan. Pantterien seuraava vastustaja on huiman historian omaava TTT Riika, joka parikymmentä vuotta sitten voitti vuodesta toiseen naisten Euroopan Cupin.
Kamppailu pelataan 16. joulukuuta Riikassa ja voitto olisi todella tärkeä, sillä latvialaiset ovat Pantterien tapaan voittaneet viisi ottelua kuluvalla kaudella. Juuri näiden joukkueiden kesken kamppaillaan tällä hetkellä viimeisestä lopputurnauspaikasta.
Lisätietoja Baltian liigasta www.bwbl.lt
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Miesten I divisioona A:ssa runkosarja saatiin päätökseen ACO Basketin hallinnassa, ja pudotuspeliparit ovat nyt selvillä jännittävien päätöskierrosten jälkeen. Samaan aikaan I divisioona B:ssä käydään kiivasta kamppailua niin kärkipäässä kuin häntäpäässä. Naisten I divisioonassa nähtiin tärkeitä onnistumisia kaikissa kolmessa lohkossa, ja muun muassa Catz sekä Feeniks Basket kohensivat asemiaan vakuuttavilla kotivoitoilla.
Susijengi pääsee seitsemännen kerran peräkkäin täyden kotiyleisön eteen, kun joukkue kohtaa seuraavaksi Unkarin MM-karsinnassa Veikkaus Arenalla Helsingissä 3. heinäkuuta.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä. Ilmoittautuminen on avoinna 7.4. asti.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Susijengi saa jälleen kotiyleisön täyden tuen taakseen heinäkuun 3. päivä, kun joukkue kohtaa MM-karsintojen alkulohkovaiheessa Unkarin Veikkaus Arenalla Helsingissä. Viimeiset paikat viedään nyt käsistä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.