9.11.2014 Tšekkiläinen Nymburg nappasi vierasvoiton Loimaan liikuntahallissa pelatussa ottelussa Bisonsista loppunumeroin 93-85 (48-42). Bisonsilla oli ottelun avaimet käsissään ensimmäisellä puoliajalla, mutta vieraiden vahva viimeisen neljänneksen viimeistely varmisti voiton Nymburgille.
Bisonsin Aaron Johnsonin 10 namusyöttöä eivät olleet tarpeeksi kaatamaan Nymburgia. Kuva: Tytti Nuoramo.
Kumpikaan joukkue ei saanut etuasemaa avausneljänneksellä, mutta toisella puoliajalla Bisons juoksi 6-0 ja keräsi minuutti sen jälkeen 10 pisteen johtoaseman, mutta Nymburg vastasi välittömästi heittämällä kaksi perättäistä kolmosta.
Nymburg alkoi heiluttamaan pelin tahtipuikkoa toisella puoliajalla, mutta aina kun näytti siltä, että vieraat lähtevät karkuun, niin Bisonsin Roope Ahonen (20/2) vastasi heittämällä tekemällä kovan korin.
Bisons oli vielä reilu kolme minuuttia ennen päätössummeria yhden pisteen johdossa, mutta Nymburg vei kaksi minuuttia pelistä 9-3 eikä loimaalaiset pystyneet hienosta taistelusta huolimatta enää kääntämään peliä itselleen.
Ahosen lisäksi Bisonsilta onnistuivat Travis Nelson (13/4), Aaron Johnson (15/1/10 syöttöä) ja Ian Hummer (14/12). Ottelun kuningas oli kuitenkin tšekkiläisten Christian Burns (25/6/3 syöttöä/3 riistoa).
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.
Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.
Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Rovaniemen alakoululaiset
Kahdeksas 3x3-koriksen SM-kiertue polkaistaan käyntiin Helsingissä kahden viikon päästä, ja ilmoittautuminen on käynnissä. Kiertue koostuu kolmesta osakilpailusta ja finaaleista.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin tänään Oulussa
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Juuri päättyneet 15-vuotiaiden eli 2010-syntyneiden ikäluokan maajoukkueleirit kokosivat yhteen lähes 60 nuorta koripalloilijaa 24 eri seurasta. Maajoukkuevalinnat kertovat, että laadukasta valmennustyötä tehdään ympäri Suomea.