15.10.2010 Korisliigan helsinkiläisjoukkue Torpan Pojat esitteli perjantaisessa kotiottelussaan Lappeenrannan NMKY:tä vastaan uuden amerikkalaisvahvistuksensa. Espanjassa viime kaudella pelannut Daniel Northern saalisti ToPo-debyytissään kymmenen pistettä ja peräti neljä torjuntaa pelattuaan reilut 16 minuuttia.

Daniel Northern osoitti heti ensimmäisessä ToPo-ottelussaan pelimiehen elkeitä. Kuva: Tytti Nuoramo.
Daniel Northern on 206-senttinen ja 24-vuotias sentteri Tennessee Techin yliopistosta.
Viime kaudella Northern pelasi Mallorcan joukkueessa Espanjan kakkosliigaa. Keskiarvoikseen hän tehtaili 7,9 pistettä ja 5,9 levypalloa.
- Daniel Northernin mukaantulo auttaa meitä korin alla huomattavasti, kommentoi ToPon espanjalaisvalmentaja Maikel Lopez.
ToPo on tähän saakka pelannut yhden ulkomaanavun voimin, kun pelintekijä Frank Richardsin tutkapariksi kaavailtu Travis Reed osoittautui keskenkuntoiseksi ja sai lentoliput käteensä ennen debyyttiotteluaan.
Kouvolassa Kouvot puolestaan luopui Isaac Spencerin palveluksista. Spencer ei ollut enää joukkueen vahvuudessa, kun Kouvot voitti perjantaina Porvoon Tarmon.
Urallaan aiemmin ToPoa ja KTP-Basketia edustanut Spencer pelasi Kouvoissa kolme ottelua 3,3 pisteen ja 2,3 levypallon keskiarvoin.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.