Namika Lahti nousi ToPon edelle

8.1.2007 Namika Lahti ohitti ToPon, kun Korisliigassa tasapisteissä sijoilla neljä ja viisi olleet joukkueet kohtasivat maanantaina Helsingissä. Lahtelaiset ottivat 89-83-vierasvoiton. Päivän muissa otteluissa Lappeenranta ja Kouvot ylsivät kotivoittoihin.

Kymmenien pallonmenetysten vuoksi rikkonaiseksi mennyt peli eteni kaksijakoisesti: ToPo piti niukkaa johtoa kahdella ensimmäisellä jaksolla, mutta Namika hallitsi kahta viimeistä neljännestä. Vieraat karkasivat jo 16 pisteen johtoon, mutta ToPo nousi loppukirillään vain pisteen päähän toiseksi viimeisellä minuutilla.

Neljännen peräkkäisen voiton ottaneesta Namikasta Augenijus Vaskys nakkasi 29 pistettä, Ville Mäkäläinen 13 ja Vesa Mäkäläinen 12. John Thomas haali ToPolle 21 pistettä ja Alex Wesby 19. ToPon uusi sentteri Shawn Simpson sai aikaan kymmenen pistettä. ToPolta puuttui edellispelin tapaan sairaslistalla ollut takamies Logi Gunnarsson.

- Molemmat joukkueet olivat valmiita pelaamaan, mutta meiltä Vaskys sai ensimmäisenä sai juonesta kiinni. Odotimme, että ToPolla olisi ollut kova kolmas jakso ja satsasimme siihen. Ja se kannatti, myhäili Namikan valmentaja Lars Ekström.

Mestaruuden puolustaja Lappeenrannan NMKY on piristynyt ja noussut kamppailemaan pudotuspelipaikasta kukistettuaan peräperää kaksi kärkikolmikon joukkuetta. Lauantaina LrNMKY kaatoi Hongan ja maanantaina kukistui kotipelissä KTP 96-81.

Peli eteni kotijohdossa lukuun ottamatta toisen neljänneksen lopun muutamaa tasatilannetta. Kolmannen jakson lopulla LrNMKY venytti johtonsa kymmenen pisteen tuntumaan, jota kotkalaiset eivät enää tavoittaneet.

LrNMKY:ltä löytyi neljä tehomiestä, kun Steve Smith heitti 29, Michael Cuffee 26, Pasi Riihelä ja Lucious Wagner 16 pistettä. KTP:stä Jermaine Spivey teki jo taukoon mennessä 19 pistettä ja lopulta 25. Jerald Fields pussitti 23 pistettä.

Viidessä viime pelissään voittosaldonsa kaksinkertaistanut Vantaan Pussihukat ahdisteli vieraspelissään Kouvoja, mutta sarjapisteet jäivät Kouvolaan 84-80.

PuHu ei johtanut peliä missään vaiheessa, mutta hiosti Kouvoja viimeisille hetkille asti. PuHu pinnisteli vielä puolitoista minuuttia ennen loppua 76-75-tilanteessa, josta Tuomas Iisalo vapautti Kouvot kolmosellaan ratkaisevaan neljän pisteen johtoon.

Sami Laaksonen pohjusti kotivoittoa 24 pisteellä, Iisalo 18:lla ja Roberto Gittens 16:lla. Elias Kajander heitti PuHulle 25 pistettä ja Nanayaw Awuah Addae 15.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia