31.10.2014 Namika Lahti jatkoi perjantaina Korisliigassa viime kauden mitalijoukkueiden niputtamista. Namika kaatoi kotipelissään puolustavan mestarin Tampereen Pyrinnön 77-63 (34-30). Kahdessa edellisessä pelissään Namika voitti pronssijoukkue Bisonsin ja hopeajoukkue Joensuun Katajan.

Ryan Wright oli vauhdissa, kun Namika Lahti vei sarjapisteet Tampereen Pyrinnöltä.

Bisonsin Antto Nikkarinen heitti 20 pistettä Katajaa vastaan. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.
Namika johti Pyrintöä vastaan koko ajan. Kotijohto venyi päätösjakson alussa jo ratkaisua enteilevästi 16 pisteeseen.
- Taistelimme hienosti ja saimme Pyrinnön pakotetuksi vaikeisiin ratkaisuihin. Onnistuimme myös levypallopelissä, kertasi Namikan valmentaja Ilkka Palviainen.
Ryan Wright pussitti Namikalle 20 pistettä ja Matias Ojala 15.
Pyrinnön tuttu tehopari Antero Lehto ja Damon Williams päätyivät 17:ään ja 16 pisteeseen. Asenso Ampimin jätettyä joukkueen tamperelaiset pelasivat vain kahdella ulkomaalaisvahvistuksella.
Pyrintö ja Namika kohtaavat uudestaan heti lauantaina Tampereella.
Loimaan Bisons haki vieraspelikiertueellaan voiton Joensuusta, jossa se kukisti Katajan 85-81 (32-41). Menestysjoukkueet kohtasivat erikoisessa tilanteessa, kun Kataja oli hävinnyt neljä ja Bisons kolme edellistä peliään.
Kataja johti toisella jaksolla jo 18 pisteellä, mutta Bisons kipusi seuraavalla jaksolla ohi. Lopussakin vierasjoukkue oli terävämpi johdettuaan viimeiset kolme minuuttia.
- Osoitimme kovaa luonnetta toisella puoliajalla. Lähes kaikki onnistuivat toisella puoliskolla. Teimme edelleen paljon virheitä, mutta samalla osoitimme, että kovalla työllä voi saavuttaa asioita siitä huolimatta, Bisons-luotsi Greg Gibson kommentoi.
Antto Nikkarinen oli Bisonsin tehokkain 20 pisteellä. Katajan Robert Arnold jatkoi huimien pistemäärien keräilyä nyt 34 pisteellä.
Molemmilta puuttuivat maajoukkuepelurit, kun Katajan Teemu Rannikko ja Bisonsin Tuukka Kotti olivat jalkavaivaisina sivussa.
Lapuan Korikobrat ei jättänyt kotipelissään Kouvoille voiton mahdollisuutta. Sarjapisteet jäivät Lapualle tuloksella 93-76 (43-36).
Korikobrat karkasi jo ensimmäisellä neljänneksellä 20 pisteen johtoon. Kouvot kipusi parhaimmillaan neljän pisteen päähän, mutta loppua kohden kotijohto taas kasvoi.
Paul Carter teki voittajille 32 pistettä ja Stephen Lumpkins 20. Jonathan Jones jäi 23 pisteellä Kouvojen yksinäiseksi tehomieheksi.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.