15.10.2009 Namika Lahden voittaessa keskiviikkona Korisliigan ottelussa Forssan Koripojat oli peli lahtelaisten tuhannes SM-tasolla. Aiemmin tuhannen mestaruussarjaottelun rajapyykin on saavuttanut vain seitsemän seuraa.

Seuran oma kasvatti Roope Suonio heitti 11 pistettä Namika Lahden voitokkaassa juhlaottelussa.

Lahtelaista koriskulttuuria värittävät perinteiden lisäksi myös innokkaat fanit. Kuvat: Francois Perthuis & Tomi Kaminen.
Tuhannen pääsarjaottelun kerhossa on Lahden lisäksi vain KTP Kotkasta, helsinkiläiset ToPo, Pantterit ja HNMKY sekä Tampereen Pyrintö, Uudenkaupungin Korihait ja Turun NMKY.
Ensimmäisen kerran Lahden NMKY nousi ylimmälle sarjatasolle 1958, jolloin se sijoittui sarjassa yhdeksänneksi. Kyseisellä kaudella lahtelaiset voittivat 22 ottelustaan kahdeksan ja tekivät yhteensä 1328 pistettä, joista Pekka Luhtanen nosteli parhaana 351.
Vuonna 1967 Lahti putosi pääsarjasta, mutta nousi takaisin 1990 ja on siitä lähtien pysynyt yhtäjaksoisesti ylimmällä sarjatasolla. Namika Lahti on voittanut tuhannesta pääsarjaottelustaan 546.
Seuran kaikkien aikojen korintekijä on edesmennyt Timo Lampén, joka heitti aikanaan yhdeksän kauden aikana SM-sarjassa 4063 pistettä aivan huikealla ottelukohtaisella pistekeskiarvolla 29,7. Timo Lampénin pelipaita, numero 6, on jäädytettynä Namikan kotihallissa Lahden Urheilutalolla.
Suomen mestaruuden Lahti on voittanut kahdesti (vuosina 2000 ja 2009) ja ottanut lisäksi neljästi hopeaa sekä kerran pronssin.
Keskiviikon kierroksella ToPon Timo Heinonen pelasi 300. runkosarjaottelunsa Korisliigassa, kun ToPo kävi hakemassa vierasvoiton Salosta.
Heinosen ensimmäinen ottelu miesten SM-tasolla oli tammikuussa 2000 PuHu-LaNMKY. Hän on heittänyt runkosarjassa yhteensä 2377 pistettä (keskiarvo 7,9) ja ottanut 1004 levypalloa (3,3). Lisäksi hänellä on tilillään 45 pudotuspeliottelua (pistekeskiarvo 7,8).
28-vuotias ja 198-senttinen Heinonen, joka on Pussihukkien kasvatti, on pelannut lisäksi kahdeksan miesten maaottelua ja hänet on valittu Korisliigan parhaaksi puolustajaksi 2006 sekä kehittyneimmäksi pelaajaksi 2008.
Koripalloliiton SUSI-valmentajaverkoston kevättapaaminen järjestettiin 13.–14.5.2026 Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tilaisuus kokosi yhteen alkavan kauden maajoukkueiden valmentajat sekä kaudella 2025 All Stars -toiminnassa mukana olleet valmentajat.
Hall of Fame täydentyy tänä vuonna viidellä uudella legendalla ja esittelemme heidät yksi kerrallaan. Legendat nostetaan virallisesti suomalaisen koripallon kunniagalleriaan Superlauantai-tapahtumassa 23.5.
Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.
Tänä vuonna Vuoden muuvi -voiton vei Ura Basketin Benjamin Granström muuvilla, jossa yhdistyivät luovuus, rohkeus ja kylmäpäinen viimeistely.
Keturi on yksi Superlauantaina 23. toukokuuta suomalaisen koripallon kunniagalleriaan nostettavista legendoista.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan
Tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimetään viisi uutta legendaa.
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.