25.11.2011 Korisliigan jumboksi jäänyt Namika Lahti otti perjantaina vihdoin kauden toisen voittonsa kukistamalla kotipelissään KTP:n 85–67 (42–24)-tuloksella. Illan toisesta voitosta vastasi Lappeenrannan NMKY.

Aleksi Alanen oli kotijoukkueen yllätysnimi, kun Namika Lahden pitkä tappioputki meni viimein poikki.

Jouko Järvisen LrNMKY kohenteli asemiaan playoff-viivan tuntumassa. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.
Namika Lahti voitti runkosarjan avausottelunsa syyskuussa, mutta hävisi sen jälkeen kaksitoista ottelua peräkkäin.
KTP jäi Lahdessa alakynteen toisella neljänneksellä, jonka Namika voitti 29–11 kasvattaen taukojohtonsa 18 pisteeseen. Toisella puoliskolla KTP ei päässyt enää 13 pistettä lähemmäs.
– Meiltä löytyi tänään useampia onnistujia ja joukkue jaksoi uskoa itseensä useista tappioista huolimatta. KTP on nyt amerikkalaispelaajansa vaihduttua vähän samassa tilanteessa kuin me olimme, jonka vuoksi pelikuviot menevät vähän sekaisin, kommentoi Namikan päävalmentaja Kimmo Kujansivu.
Lahden tappioputken katkaisussa parhaasta iltapuhteesta vastasivat Malik Moore (22/6/3 syöttöä/3 riistoa), Aleksi Alanen (18/3) ja Ryan Brooks (14/13/3 syöttöä). Lahtelaiskokoonpanosta puuttui jalkavaivainen Brant Bailey.
Kuudennen perättäistappion kärsineen KTP:n tehokaksikon muodostivat Timothy Blue (29/11) sekä ensimmäisen ottelunsa kotkalaispaidassa pelannut Antonio Crocker (22/7/3 syöttöä/3 riistoa).
Lappeenrannan NMKY kohensi asemiaan Korisliigan pudotuspeliviivan tuntumassa ottamalla 72–56 (34–24)-kotivoiton Salon Vilppaasta.
LrNMKY lähti kasvattamaan johtoaan toisen neljänneksen alussa ja piti Vilppaan tiiviisti selkänsä takana ottelun edetessä.
Voittajien kovimmat tehomiehet olivat takapelaajat DeAndre Haynes (19/5/4 syöttöä) ja Jouko Järvinen (18/3).
Vilppaasta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Alex Vaenerberg (14/5/3 syöttöä) ja Roope Ahonen (10/3). Levypallopelissä kunnostautui John Fields (9/18/4 blokkia).
(STT)
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.