5.8.2013 Korisliigaa Lahden Suurhallissa kaudella 2013/14 pelaava Namika Lahti lahtelaistuu entisestään, kun Arttu Mannelin, Petri Velling, Vesa Pääkkönen ja Niklas Hamnström vahvistavat Ilkka Palviaista joukkueen penkin päässä. Viime kauden pelaajista Jimi Koskinen jatkaa jo Tommi Huolila siirtyy Namikaan Vilppaasta.

Arttu Mannelin on valmentanut viimeiset seitsemän vuotta Namikan junioreita ja luotsasi B-pojat kevään 2012 Suomen mestaruuteen. Mannelinin tavoin Petri Velling on pitkän linjan namikalainen, joka on valmentanut viime vuodet ammatikseen seuran junioriorganisaatiossa. Sekä Velling että Mannelin ovat juuri aloittaneet virallisen ammattivalmentajatutkinnon suorittamisen Vierumäellä.
Joukkueenjohtajana uudessa taustaryhmässä aloittaa Namikan junioritoiminnan eri tehtävistä tuttu Vesa Pääkkönen. Edustusjoukkueen fysioterapeuttina debytoi puolestaan Namika-taustainen Niklas Hamnström.
Pelaajapuolella Namikan uusin nimi on 20-vuotiaiden miesten EM-kisoissa edukseen esiintynyt 198-senttinen, 20-vuotias laituri Tommi Huolila. Huolila siirtyy Lahteen kasvattajaseurastaan Salon Vilppaasta, jonka liigajoukkueessa hän on pelannut viimeiset kolme kautta.
Viime kauden joukkueesta jatkosopimuksen Namikan kanssa on tehnyt 195-senttinen, 25-vuotias Jimi Koskinen. Koskiselle alkava kausi on jo seitsemäs lilavalkoisissa.
Namika Lahdella on voimassa sopimukset alkavasta kaudesta Ilkka Vuoren, Eldar Skamon, Valtteri Mäkäläisen, Vesa Heinosen, Aleksi Alasen, Jimi Koskisen ja Tommi Huolilan kanssa.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.